U poslovne vode upustio se 1987. godine kada je sa suprugom osnovao obiteljsko poduzeće Zotter. Proizvodnju čokolada započeo je početkom devedesetih u svojoj slastičarnici, ali zbog nelikvidnosti ubrzo je morao zatvoriti tri slastičarnice i odlučiti kojim se poslom želi baviti.
Izabrao je čokoladu i nije pogriješio jer se danas čokolade iz tvornice Zotter, smještene u Berglu u istočnoj Štajerskoj, prodaju na svim kontinentima, a tvornica i pripadajuća farma ogledni je primjer ekološke proizvodnje i održivog razvoja.
Čokoladna revolucija
Čokolade proizvedene u tvornici Zotter po mnogočemu su drukčije od drugih. Svaka pločica čokolade ručno je rađena, a odlikuje se kombinacijom neobičnih okusa za koje recepte smišlja sam vlasnik i omotima koji su svaki za sebe pravo malo umjetničko djelo.
No kreativnost i inovativnost Josefa Zottera nije stala samo na neobičnoj kombinaciji okusa i boja, već se odražava i na načinu na koji vodi svoje poslovanje.
Naime, Zotter je jedini europski proizvođač koji proizvodi čokolade tako što u svojoj tvornici provodi sve faze proizvodnje počevši od zrna kakaa koji se prži, usitnjava i melje u pogonu tvornice.
Od 2004. godine Zotter slijedi načela fair tradea, a godinu dana kasnije odlučio se na organsku proizvodnju. Kakao za izradu čokolada nabavlja iz Brazila, Perua, Bolivije, Konga i Indije od malih, obiteljskih uzgajivača.
Budući da smatra da njegova tvrtka ima odgovornost za radne i životne uvjete uzgajivača kakaa u nerazvijenim zemljama, pri otkupu plaća cijenu znatno veću od uobičajene cijene na svjetskom tržištu.
Osim 400 tona kakaa, i ostale sirovine moraju biti organskog podrijetla pa tako, primjerice, mlijeko nabavlja s farmi u Tirolu, a začinsko bilje uzgaja na farmi koja okružuje tvornicu.
"Od početka smo željeli proizvoditi čokolade s karakterom i potrošačima dati proizvod koji je u skladu s prirodom. Vjerujem da se ljudi sve više okreću upravo takvim proizvodima", smatra Zotter, a da je u pravu potvrđuje i činjenica da njegovo poslovanje kriza nije dotaknula. Upravo suprotno, prošla godina bila mu je najbolja, a i ove godine bilježi rast.
Kušaonica
Tvornica Zotter na tržište plasira oko 340 čokolada različitih aroma. Njihov posebno prepoznatljiv brend je okrugla čokolada Mitzi Blue te Labookos koji ujedinjuje čokolade proizvedene u manufakturi "bean to bar" (od zrna do pločice).
Vrlo inovativna je i Zotterova voćna čokolada koja se proizvodi od sušenog voća, jagoda i malina, i ružičaste je boje.
Tvornica godišnje proizvede oko 900 tona čokolade, a svi se okusi mogu isprobati u kušaonici u sklopu tvornice.
U proizvodni pogon ne može se ući jer je zaštićen staklenim pregradama, ali dijelovi pogona vidljivi su duž obilaska cijele tvornice koji započinje u Schokoladen Theatru dokumentarnim filmom o uzgoju kakaovca.
U daljnjem obilasku moguće je isprobati suha zrna kakaa, tekuću masu čistog kakaa, prije nego mu se dodaju bilo kakvi dodaci, te brojne vrste čokolade u svim agregatnim stanjima. Moguće je napraviti i vlastitu vruću čokoladu birajući između 99 vrsta okusa.
Sve čokolade mogu se kupiti u tvorničkoj trgovini.
Turistička destinacija
Međutim, Zotterova tvornica nije samo proizvodni pogon, već i uspješna turistička destinacija koju godišnje posjeti oko 200 tisuća posjetitelja.
U okolici tvornice nalazi se zoološki vrt na otvorenom, restoran u kojem se poslužuju jela pripremljena od povrća i mesa uzgojenog na Zotterovoj farmi, solarna elektrana te groblje ideja na kojem su završile sve čokoladne inovacije koje ili nisu dale željeni rezultat ili se tržište zasitilo određenih okusa čokolada.
Na cijelom kompleksu zaposleno je 130 djelatnika, a rade i svi članovi obitelji Zotter.
"Rješenje krize može se naći jedino u proizvodnji. Kriza u Europi posljedica je prevelikog seljenja proizvodnje u zemlje poput Kine ili Indije", kaže Zotter, čije poslovanje bilježi godišnji promet od 18 milijuna eura.
Njegovo je načelo da se ne financira pomoću kredita, već vlastitom proizvodnjom, a ostvarenu dobit redovno reinvestira u širenje poslovanja.
Uz trgovine otvorene u Innsbrucku i Salzburgu te njemačkom Essenu, sljedeći pothvat mu je otvaranje čokoladnog carstva u Šangaju iduće godine.
U Kini će zaposliti 40 ljudi, a čokolada će se i dalje proizvoditi u Austriji te će zbog toga zaposliti još 20-ero radnika.
Sigurno neće imati problema naći ih jer već dugo slovi za poželjnog poslodavca koji mnogima može dijeliti lekcije kako uspješno voditi malo obiteljsko održivo gospodarstvo. (business.hr)