Sjedinjene Američke Države danas očekuju ukrajinski odgovor na mirovni okvir koji uključuje američko priznanje Krima kao dijela Rusije te neformalno priznanje ruske kontrole nad gotovo svim područjima okupiranim od invazije 2022., otkrivaju izvori upoznati s prijedlogom za Axios.

Jednostrani dokument koji su Amerikanci prošlog tjedna predali ukrajinskim dužnosnicima u Parizu navodi da je riječ o "konačnoj ponudi" predsjednika Trumpa. Bijela kuća poručuje da je spremna povući se iz pregovora ako zaraćene strane uskoro ne postignu dogovor.

Veliki ustupci Ukrajinaca

Trumpov prijedlog zahtijevao bi velike ustupke od ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, koji je ranije odbacio prihvaćanje ruske okupacije Krima i dijelova četiri istočne ukrajinske regije. Iako je ruski predsjednik Vladimir Putin navodno ponudio zamrzavanje trenutnih linija bojišnice kao dio mogućeg dogovora, ranije je odbacio druge elemente američkog plana, poput europskih mirovnih snaga na teritoriju Ukrajine.

Izvor blizak ukrajinskoj vladi kaže da Kijev prijedlog smatra izrazito pristranim u korist Rusije: "Prijedlog vrlo jasno navodi što Rusija konkretno dobiva, dok je ono što Ukrajina dobiva opisano nejasno i općenito."

Što dobivaju Rusi, a što Ukrajinci?

Rusija bi prema Trumpovom prijedlogu dobila sljedeće:


de iure američko priznanje ruske kontrole nad Krimom
de facto priznanje ruske okupacije gotovo cijele Luhanske oblasti i dijelova Donjecke, Hersonske i Zaporiške oblasti
obećanje da Ukrajina neće postati članica NATO-a (ali bi mogla pristupiti Europskoj uniji)
ukidanje sankcija uvedenih od 2014.
pojačanu gospodarsku suradnju s SAD-om, osobito u energetici i industriji.

Ukrajina bi prema Trumpovom prijedlogu dobila sljedeće:

"snažno sigurnosno jamstvo" koje uključuje ad hoc skupinu europskih i potencijalno drugih država, ali bez jasnog opisa kako bi ta mirovna operacija funkcionirala i bez američkog sudjelovanja
povratak malog dijela Harkivske oblasti pod ruskom okupacijom
neometan prolaz rijekom Dnjepar
kompenzaciju i pomoć za obnovu, bez preciziranih izvora financiranja.

Američko upravljanje nuklearnom elektranom Zaporižja

Dodatni elementi plana uključuju da bi nuklearna elektrana Zaporižja formalno ostala ukrajinska, ali bi njome upravljao SAD, a struja bi išla i Ukrajini i Rusiji. Plan se poziva i na američko-ukrajinski dogovor o mineralima, koji bi Trump trebao potpisati sutra.

Plan je sastavljen nakon što je Trumpov izaslanik Steve Witkoff prošlog tjedna više od četiri sata razgovarao s Putinom. Nakon predstavljanja plana Putin je ponudio zamrzavanje invazije duž trenutne bojišnice, što je dosad najjači signal spremnosti na kompromis, no europski dužnosnici ostaju skeptični.

Witkoff će kasnije ovog tjedna otputovati u Moskvu na četvrti sastanak s Putinom, dok će američku delegaciju na razgovorima u Londonu voditi Keith Kellogg jer Witkoff i državni tajnik Marco Rubio neće prisustvovati. Očekuje se da će američki prijedlog biti ključna tema tih razgovora.

Američki dužnosnici kažu da su Rubio i Witkoff zajedno radili na razvoju okvira za okončanje rata, ali su Ukrajinci u posljednja 24 sata signalizirali kako žele razgovarati o 30-dnevnom primirju, a ne o Trumpovom planu. "Odlučeno je da državni tajnik ne putuje u London. Umjesto toga, američka delegacija nastavlja razgovore s britanskim i ukrajinskim kolegama", rekao je jedan američki dužnosnik.

 "Pregovori se nastavljaju i nadamo se da idemo u pravom smjeru", izjavila je jučer glasnogovornica Bijele kuće Karoline Leavitt.