Govoreći o kulturnim zbivanjima u našoj općini proteklih godina, sigurno je da jedno od središnjih mjesta pripada ramskom ogranku Matice hrvatske Prozor-Rama. S 5 objavljenih knjiga, organizacijiom na desetke promocija različitog karaktera i javnih nastupa kulturnoumjetničkih društava i kazališnih skupina, Maticu svrstava u red najaktivnijih udruga na području naše općine.
RPi: Gosp. Grubeša, kako ste došli na ideju o simpoziju u Rami?
Svaki čovjek koji ne živi u svome kraju na neki način želi uspostaviti kontakt i učiniti nešto za svoj kraj u okviru svojih sposobnosti i kompetencija. Ideja je došla sama po sebi. Budući da radim kao znanstvenik na mostarskom Sveučilištu, jedino u tom pravcu mogu i djelovati.
RPi: Mnogi imaju ideje, ali kako ih realizirati?
Razgovarao sam o svome projektu s mnogim kompetentnim ljudima. Većina je podržavala moju ideju, ali se nitko nije htio ozbiljnije angažirati, osim nekolicine istinskih zaljubljenika u Ramu, kojima je na srcu dobrobit ovoga kraja. Budući da Matica hrvatska na području naše općine ima najviše iskustva u organizaciji različitih kulturnih programa, o samoj ideji sam pored ostalih, razgovarao i s vodećim ljudima ramskog ogranka Matice hrvatske. Oni su se zaista odmah zainteresirali za moju ideju, te smo zajednički krenuli u organizacijske pripreme znanstvenog skupa. Tako je već početkom prosinca prošle godine Matica hrvatska Prozor-Rama kao glavni nositelj projekta imenovala Organizacijski odbor, te su članovi istoga dobili svoja zaduženja vezana za pripremu samoga skupa. Isto su tako još dvije institucije prepoznale vrijednost znanstvenog skupa te prihvatile ulogu suorganizatora, i to Institut za latinitet Sveučilišta u Mostaru i Hrvatski studiji Sveučilišta u Zagrebu.
RPi: Što je cilj znanstvenog skupa?
Svaki znanstveni skup koji se bavi problematikom nekoga kraja ili regije, pa tako i naš međunarodni znanstveni skup koji sam nazvao „Rama – nekoć i danas“, trebao bi pridonijeti rasvjetljavanju povijesnih i aktualnih okolnosti te ponuditi smjernice za budućnost. Kako bi se pristupilo problematici sa svih relevantnih aspekata, predstavnici organizatora i suorganizatora ponudili su sljedeće tematske cjeline:
1. geografske značajke ramskoga kraja
2. povijest Rame
3. kulturno naslijeđe
4. društveno-gospodarske perspektive.
RPi: Kakav je odziv i koliko sudionika imate?
Moram reći da se maksimalno ozbiljno pristupilo realizaciji Skupa uvažavajući najveće znanstvene standarde. Budući da ponuđene tematske cjeline nude prostor mnogim znanstvenim disciplinama, očekivano smo dobili velik broj sudionika i radova. Stoga sam nekoliko puta sazvao Organizacijski odbor kako bismo razmotrili pristigle teme i sažetke. Pojedine smo vratili na doradu, a od nekih potencijalnih sudionika smo zatražili da potpuno promijene svoj rad jer se nije uklapao u zadane tematske cjeline. Sve u svemu do sada imamo 30 tema, što nije konačan broj jer su mnogi prepoznali veličinu i vrijednost prvog međunarodnog znanstvenog skupa u Rami o Rami, pa još obrađujemo pristigle radove.
Možete nam reći koji su znanstvenici dali obola?
Trenutno je u tisku brošura s izborom tema i sudionika. Izdvojiti ću samo nekoliko tema koje će zasigurno zaintrigirati Vaše čitatelje: ponajprije tu je akademik Ivan Aralica koji će dati osvrt na Ramu u svojim radovima, nadalje izlaganja pod naslovom „Ramski kraj u izvješćima apostolskih vikara“, „Ovjeravanje legende o Divi Grabovčevoj“, „Kulturno nasljeđe Uzdola u kontekstu ramske baštine“, „Promjene religijskog zemljovida ramsko-prozorske općine tijekom povijesti“, „Etno-filološki prinosi tradicijskoj kulturi Rame“, „Sinegdoha putopisa o Prozoru“, „Mogućnosti rekreacijsko-turističke aktivacije ramskog kraja u budućnosti“, „Rama – energetski potencijali“ itd.
Što možete poručiti našim čitateljima?
Koristim priliku i pozivam sve zaljubljenike u Ramu i same Ramce da 18. i 19. lipnja dođu i budu u Rami – Prozoru jer će imati što čuti i naučiti. Naš je kraj, i pored aktivnosti Matice hrvatske Prozor-Rama koja sigurno ne može biti jedini nositelj kulturnog života naše općine, još uvijek kulturno zapostavljen, a svima je poznato da znanje i znanost donosi samo dobro i prosperitet svakom čovjeku. Točne termine pojedinog izlaganja kao i mjesto održavanja još utvrđujemo, ali zasigurno će Vaši čitatelji među prvima biti informirani.
Intervju: Josip Grubeša, znanstveni skup Rama nekoć i danas
26.11.2011 18:48
Objavio:Uredništvo
Pregleda:3968
Komentari:0