Italija će izdati oko 500 tisuća novih radnih viza za državljane zemalja izvan EU-a od 2026. do 2028. godine, priopćila je vlada, u sklopu strategije širenja putova legalne imigracije i odgovora na izazove nedostatka radne snage.

Bit će dopušten ulazak ukupno 164.850 ljudi sljedeće godine, dok bi do 2028. godine u zemlju trebalo ući ukupno 497.550 ljudi.

To je drugi takav potez premijerke Giorgije Meloni otkad je preuzela ured prije gotovo tri godine kao čelnica desničarske koalicije. Vlada je već odlučila izdati više od 450.000 dozvola migrantima između 2023. i 2025. godine.

Pad nataliteta i ostarjela populacija

Uz uvjete kojima se dopušta ulazak novim radnicima, Meloni je zauzela čvrst stav prema ilegalnim ulascima, ubrzavajući vraćanje ilegalnih migranata i suzbijanje aktivnosti humanitarnih organizacija koje spašavaju migrante u Sredozemnom moru.

"Kvote su određene potrebama koje su izrazili socijalni partneri i stvarnim prijavama za radne dozvole pristigle prethodnih godina, u cilju programa koji odgovara na potrebe kompanija i koji je realističan", navodi se u priopćenju.

Ostarjela populacija i pad nataliteta razlog su potrebe privlačenja stranih radnika u trećem najvećem gospodarstvu eurozone. 2024. godine bilo je 281.000 više smrtnih slučajeva nego rođenja, a broj stanovnika pao je za 37.000 i sada iznosi 58,93 milijuna, nastavljajući desetljećima dug trend.

Potrebe za radnicima

Poljoprivredni lobi Coldiretti pozdravio je vladin plan, rekavši da predstavlja važan korak u pružanju jamstva dostupnosti radnika u poljima i proizvodnji hrane.

"Vlada će odlučno nastaviti dopuštati legalne migracijske kanale, koji doprinose važnim sektorima našeg gospodarstva", rekao je ministar vanjskih poslova Matteo Piantedosi novinama La Stampa u nedjelju.

Kako bi se suprotstavila depopulaciji i održala trenutačne razine broja stanovnika, Italija će morati primiti barem 10 milijuna imigranata do 2050. godine, prema istraživanju think tanka Osservatorio Conti Pubblici.