Na prvi se pogled, Xinhui, četvrt u kineskom gradu treće kategorije, čini mirno i prosječno mjesto.  Svake godine, za jeseni i zime, ulicama se širi jedinstven miris koji svjedoči o njegovoj drevnoj povijesti i svijetloj budućnosti — miris osušenih kora mandarine, poznatih kao chenpi.

Za stanovnike Xinhui-a, to je miris zlata, prenosi Manager.ba.

Na kantonskom jeziku, riječ mandarina izgovara se kao riječ zlato — gam. I baš poput zlata, neke od tih osušenih kora vrijede pravo bogatstvo.

Dugotrajan proces

Iako se mandarine uzgajaju i u drugim regijama, samo one iz Xinhui-a — i to samo njihove kore — imaju vrijednost usporedivu sa zlatom.

Chenpi se dobiva sušenjem kora mandarina tijekom jeseni i zime, a tijekom ostatka godine pažljivo se čuvaju. Proces traje najmanje tri godine kako bi dobile status “chenpi”. Što stariji to vrijedniji — baš poput vrhunskog vina.

Postoje četiri glavne vrste kora: zelene (uberu se prije sazrijevanja), svijetlocrvene (uberu se u studenom), velike crvene (potpuno zrele u prosincu) i velike crvene kore nakon zime (uberu se nakon zime kada plodovi sadrže više šećera).

Chenpi i medicina

Chenpi ima brojne zdravstvene koristi, a u tradicionalnoj kineskoj medicini prvi put je dokumentiran još u doba dinastije Južni Song (1127.–1279.).

Različite vrste i starost chenpi-ja imaju različite medicinske svrhe, ali općenito se u tradicionalnoj kineskoj medicini vjeruje kako jačaju slezenu, poboljšavaju probavu i dišni sustav.

Moderna istraživanja sugeriraju da chenpi sadrži antioksidanse i flavonoide (sastojke koji djeluju protiv raka) te imaju potencijal stabilizirati krvni tlak i spriječiti pretilost.

Navodno se koristio u jelima služenim carevima i caricama u Pekinškoj Zabranjenoj palači. Danas se najviše koristi u tradicionalnim ljekovitim pripravcima i svakodnevnom kuhanju, posebno u južnoj Kini.

Voda i tlo idealni za uzgoj ove mandarine

“Voda i tlo u ovom području čine ga idealnim za uzgoj mandarina,“ objašnjava Li, kuhar hongkonškog restorana The Legacy House, nositelja Michelinove zvjezdice.

Li je napustio Xinhui kao tinejdžer i preselio se u Hong Kong. Nakon desetljeća rada kao kuhar u užurbanom gradu, počeo je cijeniti proizvode iz rodnog kraja.

“Sastav vode i tla čini ovo mjesto idealnim za uzgoj mandarina. Vjeruje se kako su kore ovdašnjih mandarina bogatije i sadržavaju više mikronutrijenata nego one iz drugih krajeva.” kaže Li.

Iskorištena poduzetnička prilika

Slično kao Li, Zhou se nakratko preselio u Hong Kong 1980-ih u potrazi za boljim prilikama. Međutim, vidjevši potencijal u korama mandarina, vratio se u Xinhui 1996. godine. Danas je ključni igrač u toj industriji — certificirani procjenitelj chenpi-ja, potpredsjednik Udruge industrije chenpi-ja u Xinhui-u i ponosni proizvođač kora mandarina.

“Moj otac i moj djed uzgajali su mandarine. Kad sam počeo trgovati suhim korama mandarina, ljudi su na nas gledali s podsmjehom. Ali znao sam kako imaju potencijal,” prisjeća se Zhou.

Bio je u pravu. Tijekom posljednjih 20 godina industrija chenpi-ja procvjetala je.

Kilogram suhih kora iz 1968. godine prodan je na dražbi u Hong Kongu 2023. godine za 75.000 hongkonških dolara (oko 9.650 američkih dolara). Iste godine, Xinhui je postao prva i jedina općina Jiangmena koja je ostvarila prihod od 100 milijardi juana (13,8 milijardi dolara), što je činilo oko četvrtinu BDP-a grada.

Cijela industrija chenpi-ja procijenjena je na 23 milijarde juana (3,2 milijarde dolara) prošle godine.

Izvor: CNN / Prijevod i obrada: Manager.ba