Sporazum SDP-a i SND-a, izazvao je buru negativnih reakcija te je od oporbe, ali i civilnih organizacija i dobrog dijela javnosti protumačen kao visoko problematičan, kao korak unatrag, rušenje države, pobjedu Dodika itd. Na sve to Nikšić kaže kako su u pitanju paušalne optužbe.
- Pozivam ih sve neka sagledaju sporazum, pa neka daju takve ocjene. Do sada nije bilo ovakvog dogovaranja na razini entiteta ni između ove dvije stranke. Ovdje nema pobjednika ni pobijeđenih. Nitko od nas ne može pojedinačno ni više dobiti ni izgubiti, koliko možemo dobiti ili izgubiti ako budemo radili zajedno ili jedni protiv drugih. Mi smo se opredijeli dogovoriti se oko stvari oko kojih možemo, a one oko kojih ne možemo ostavljamo po strani. U ovoj zemlji je previše svađe i žuči oko stvari koje se ne mogu promijeniti, hoćemo li ukinuti entitet ili nećemo i slično. Zajedno možemo postići puno više nego kad radimo jedni protiv drugih. Naglasak je sada da ovo što prije provedemo, ističe Nikšić. Dodaje kako će sporazum biti predstavljen koalicijskim parterima koji će ga skoro sigurno prihvatiti kao sporazum, a nakon toga ide na usvajanje na Parlamentu.
Riješeno puno problema
Nikšić ističe kako sporazum obuhvaća veliki broj pitanja te da je najmanje političkih, a najviše ekonomskih i da je sadrži nekoliko segmenata, među kojima provođenje Mape puta iz Bruxellesa te ubrzan ekonomski razvoj i kreiranje povoljnijeg poslovnog ambijenta koji treba omogućiti investicije te efikasnija i racionalnija javna uprava.
Pitanja koja su podigla najviše prašine su dogovor oko Visokog sudbenog i tužiteljskog vijeća (VSTV), Elektroprijenosa i Izbornog zakona.
SDP i SNSD su dogovorili da bi ubuduće tužitelje trebali birati parlamenti, odnosno Vijeće ministara te entitetske i županijske vlade, a ne VSTV kojem bi se ostavilo da provodi natječaje i utvrdi rang-liste.
Nikšić objašnjava kako je ovakva i slična praksa u većini europskih zemalja i da je u pitanju napredak.
Na pitanje je li to stavljanje pod političku kontrolu, Nikšić kaže: “Sve je pod političkom kontrolom. Pod kakvom je kontrolom VSTV. Zašto bi bio problem da tužitelja imenuje parlament, a nije problem da ga imenuju odvjetnici kroz VSTV koji kasnije pred njega dolaze sa svojim klijentom.” Nikšić navodi kako je u pitanju dobro rješenje koje uvodi reda u oblast pravosuđa. Na konstataciju da iz međunarodne zajednice već dolaze negativne reakcije, poput norveškog Veleposlanstva, Nikšić navodi kako u Norveškoj tužitelje imenuje kralj i vlada, pa se pita zašto bi bio problem da ih kod nas imenuju parlamenti.
I kada je u pitanju podjela novca iz Elektroprijenosa, Nikić navodi kako su neutemeljene optužbe da to nije trebalo raditi.
“Za strance bi sigurno bilo bolje da taj novac leži u stranim bankama i da ga po skupim kamatama daju našim građanima. Kada je u pitanju Elektroprijenos, mi smo reafirmirali odluke Skupštine društva da idemo u imenovanje nove uprave i da idemo u ubrzanu izgradnju plana investicija”, kaže premijer Federacije. Dodaje da je od iznosa od 250 milijuna koji je bio blokiran i s kojim su raspolagale banke, 100 milijuna podijeljeno između Vlade Federacije i Vlade RS-a, a da je ostalih 150 milijuna ostalo za osiguranje sredstava koja će biti potrebno uložiti u energetski sektor.
Federalna Vlada će svoj novac koji dobije od Elektroprijenosa uložiti u razvojne projekte.
Dobre stvari
Kada je u pitanju izmjena Izbornog zakona i uvođenje famoznih zatvorenih listi o kojima je bilo govora prije dvije godine i čije uvođenje je tada spriječeno pod velikim pritiskom medija i međunarodne zajednice, Nikšić kaže kako je to jednostavno političko opredjeljenje SDP-a i SNSD-a.
Priznaje da ima puno argumenata i za i protiv takvih listi, te navodi kako otvorene liste stvaraju velike probleme i sukobe unutar stranaka, potiču na malverzacije na izborima itd., ali da se SDP jednostavno opredijelio za takvo rješenje jer se time pojednostavljuje izborni proces i smanjuju zloporabe. Isti je stav i kod dogovora o ukidanju brojanja u Glavnom centru za brojanje. Nikšić kaže kako nema potrebe isti posao raditi dva puta, jer općinske komisije urade posao, a za njima se to opet radi u Središnjem izbornom povjerenstvu.
Federalni premijer navodi kako je sporazum dvije stranke donosi veliki broj dobrih stvari poput zaštitite domaće proizvodnje i dovođenje u isti položaj domaćih proizvođača, jer je usuglašen set mjera koje se ogledaju u zabrani uvoza određenih poljoprivrednih kultura u vrijeme kad one prispijevaju.
Dogovorena je i ukidanje valutne klauzule i da se u zakonu utvrdi da je to ništavno u svim ugovorima u kojim se to bude pojavilo u idućem razdoblju. Federalni premijer navodi kako su sva rješenja dobro razmotrena i kako očekuje da će rezultirati dobrim rezultatima.
Nova većina
Dodik i Lagumdžija novinarima su nakon sastanka obrazložili kako se radi o sporazumu o suradnji naredne dvije godine, te kako kao novi partner u Vijeće ministara umjesto SDA ulazi SBB.
“Želim jasno reći da SNSD nastavlja surađivati s političkim strankama, prije svega sa SDS-om u Republici Srpskoj o pitanjima na zajedničkoj razini i partnerstvom sa SDP-om, dva HDZ-a i partnerima koje je izabrao sam SDP, odnosno SBB–om i da ćemo ići u sve što je potrebno s gledišta efikasnijeg funkcioniranja Vijeća ministara BiH”, rekao je Dodik.
Predsjednik SNSD-a rekao je, između ostalog, da je dogovorena izmjena Zakona o Centralnoj banci (CB) BiH gdje se predviđa da deset posto sredstava obvezne rezerve banaka deponiranih kod CB BiH mogu biti upotrijebljene za otkup obveznica državnih tijela.
“Imamo potpuno nelogičnu situaciju da depozite držimo kod banaka koje imaju obvezu visoke rezerve, a onda nama po visokim kamata plasiraju sredstva”, naveo je Dodik. Kada je riječ o reformi javne uprave, Dodik je rekao da je dogovorena izmjena Zakona o državnoj službi na način da se izjednače mandati odgovornih osoba u ministarstvima, te da odgovornost državnih službenika kvartalno ocjenjuju imenovani ljudi u ministarstvima.
Lagumdžija je kazao da su tijekom sastanka definirane uzajamne obveze i postignuta suglasnost o realizaciji “Mape puta” iz Bruxellesa, mjerama za ubrzanje ekonomskog razvoja i set mjera za efikasniju javnu upravu.
“Na kraju smo se dogovorili kako implementirati ovaj sporazum, odnosno kako unaprijediti međusobnu suradnju kroz kontinuirani dijalog”, rekao je Lagumdžija.
On je dodao da se najviše tijekom sastanka razgovaralo o ekonomskim temama, odnosno zaštiti interesa domaćih proizvođača uvođenjem reciprociteta za tvrtke iz BiH, odnosno dovođenja u isti položaj domaćih i stranih subjekata.
Kao i svaki dogovor, tako i ovaj, naišao je na niz optužbi, a najteže dolaze iz SDA koja tvrdi kako je Lagumdžija prodao državu za fotelju. Bez obzira na sve to, SDP navodi kako sve rade za napredak države i građana i vjeruju kako će s novim partnerima uskoro provesti sve dogovoreno.
Piše: Sanja Bjelica Šagovnović /Dnevni list