Na sastanku u Sofiji bili su i predstavnici klubova iz regije, među njima i zagrebačkog Dinama, ljubljanske Olimpije i beogradskog Partizana.

Platini je nakon sastanka pred novinarima rekao: "Regionalne lige su ozbiljno pitanje, ali ja nisam za to".

Tema je bila liga koju već neko vrijeme pokušava progurati skupina ruskih, ukrajinskih i drugih klubova iz istočne i jugoistočne Europe. Kao glavni sponzor cijelog projekta spominje se naftni gigant Gazprom, koji je već u strukturama nogometnih klubova širom kontinenta, od Premiershipa i Bundeslige do Crvene zvezde, a i jedan od glavnih sponzora Lige prvaka. Rusi žele preuzeti europski primat i u drugim sportovima. Zagrebački Medveščak već je najavio odlazak u KHL ligu, a Gazprom se navodno sprema ući u rukometnu SEHA ligu. I svoju košarkašku ligu uspjeli su proširiti do granica nekadašnjeg "Istočnog bloka".

UEFA: Regionalna liga bila bi spas za neke klubove, ali Rusiji ne treba

O ideji ruskih klubova već se raspravljalo na razinama nacionalnih saveza zemalja nekadašnjeg SSSR-a i balkanskih država, a o svemu je bila obaviještena i UEFA. U početku je projekt, osim ruskih i ukrajinskih, uključivao i turske, bugarske, rumunjske, srpske i grčke klubove, no nije otišao dalje od povremenih razgovora. Sudeći po stavu UEFA-e, niti neće.

Plan su prošle godine iznijeli Zenit, Anži i CSKA Moskva, a on je uključivao stvaranje regionalne lige sa 16 klubova već sljedeće godine. U kvotu su ubrojani i Lokomotiv i Spartak Moskva te kijevski Dinamo i Šahtar, uz predstavnike Bjelorusije, Armenije ili Azerbajdžana.

Kao i u slučaju jadranske, balkanske, jugo-lige ili kako ju već nazivali, zagovornici tzv Sovjetske lige tvrde kako bi klubovi novom ligom povećali zaradu od tv-prava i tako se lakše nosili s odredbama financijskog fair-playja.

"Neke lige imaju ozbiljnih financijskih problema, i tamo bi regionalna liga možda bila pitanje opstanka klubova, da bi došli do boljih uvjeta, no u Rusiji to nije slučaj", komentirao je Platini koji pobunu "ostatka Europe" protiv dominacije jednih te istih "nedodirljivih" klubova pokušava ublažiti krojenjem pravila Lige prvaka kako bi se "mali" narodi zadovoljili gledanjem Dinama, Partizana, Neftchija ili Sherriffa među elitom.

Prije samo nekoliko mjeseci UEFA je promijenila stav prema regionalnim ligama, a Platini je otkrio kako bi to bio dobar način da se klubovi i slabe lige izvuku iz krize, povećaju zaradu od tv-prava i broj navijača na stadionima. UEFA je spremna podržati stvaranje ujedinjenih liga samo u nekim dijelovima Europe, ali jasno je da bi lančana reakcija bila neizbježna.

Partizan: Sve je na UEFA-i, ne smije se dogoditi što se dogodilo košarci

Platinijev financijski fair-play dodatno će poremetiti odnose u nogometnoj Europi, a Rusi nisu jedini koji razmišljaju o alternativi UEFA-inim natjecanjima nakon što 2014. istekne ugovor europskih klubova s UEFA-om. Česi i Slovaci već neko vrijeme nostalgično zazivaju jedinstvenu ligu, a nakon utakmice Hrvatske i Srbije na Maksimiru, tema regionalne lige za Balkan bila je očekivana nuspojava.

"Sve je na UEFA-i. Ne smije se dogoditi da regionalna liga znači da će engleski i španjolski klubovi pokrenuti stvaranje natjecanja kao ULEB u košarci. Velika su to pitanja, organizacije, financiranja, prohodnosti u europska natjecanja", ispričao je za Telegraf Nenad Danilović, predstavnik Partizana koji je prisustvovao sastanku u Sofiji.

UEFA trenutno eksperimentira sa ženskom regionalnom nogometnom ligom zemalja BeNeLuksa. UEFA kaže da će se tek nakon dvije godine moći govoriti o rezultatima.

(Dnevnik.ba I Index.hr)