Nakon što je Vlada Hercegovačko-neretvanske županije dala suglasnost na prijedlog Aneksa Kolektivnoga ugovora o pravima i obvezama poslodavaca i radnika iz djelatnosti doktora medicine i stomatologije na području HNŽ-a, danas je u zgradi Vlade upriličeno potpisivanje predmetnoga aneksa. U skladu s ovlaštenjem županijske vlade, Aneks kojim se korigira koeficijente doktorima medicine i stomatologije s obzirom na složenost njihovih poslova, potpisao je ministar zdravstva, rada i socijalne skrbi HNŽ-a dr. Milenko Bevanda. Potpis je u ime Strukovnoga sindikata doktora medicine i stomatologije stavio predsjednik toga tijela dr. Boris Matić, uz kojega je sastanku nazočio i sindikalni dopredsjednik dr. Elvedin Habibija.

- Učinjena je malena ispravka prema postojećemu kolektivnom ugovoru, gdje su naši liječnici imali izrazito nizak koeficijent, zapravo najniži u FBiH. Postojala je jako mala razlika između doktora medicine i naših sestara, u prvomu redu sestara sa završenim fakultetom zdravstvenih studija, te smo u pregovorima dogovorili ispravljanje te nepravde na način koji ne mijenja u posebno velikoj mjeri postojeći kolektivni ugovor nego svjedoči dobru volju prema liječnicima koji su ipak nositeljima svih zdravstvenih usluga. Naravno da ni u jednomu trenutku nismo htjeli podcijeniti ni naše medicinsko i drugo osoblje, prije svih medicinske sestre. Mi smo zajedno, mi smo jedno i ne možemo bez njih, ali ova malena razlika koja je dosad postojala nije bila prihvatljiva i to smo današnjim činom ispravili – komentirao je ministar Bevanda.

Zahvalivši Vladi na razumijevanju koje je iskazala prepoznavanjem problema i na brzomu postizanju dogovora, predsjednik strukovnoga sindikata dr. Matić podsjetio je kako su liječnici punih pet godina bili nezadovoljni navedenim stanjem i najnižim koeficijentima u FBiH.

- Odnos koji je postojao između zdravstvenih djelatnika i liječnika u HNŽ-u bio je nepovoljniji nego u ostalim županijama i to je ovim aneksom konačno ispravljeno, a iskreno se nadam kako će i budući pregovori proći u dobroj vjeri i razumijevanju i s jedne i s druge strane – dodao je dr. Matić, referirajući se na trajanje danas aneksiranoga Kolektivnog ugovora koji je na snazi do kolovoza tekuće godine.

Predsjednica Vlade HNŽ-a Marija Buhač čestitala je rukovodstvu sindikata i resornomu ministru na brzo postignutomu dogovoru oko podnesene inicijative za izmjenu i dopunu Kolektivnoga ugovora, ocijenivši kako je to pravi put i način na koji razgovaraju socijalni partneri.

- Ovu korekciju koeficijenata ne bih nazvala zahtjevom za povećanjem plaća. Riječ je o pravljenju nužne diverzifikacije između zdravstvenih djelatnika i liječnika unutar samoga sustava. Svjesni smo značaja svakoga zdravstvenoga djelatnika, ali smo svjesni i potrebe jasnoga poslagivanja odnosa u sustavu, imajući u vidu činjenicu da su liječnici nositelji zdravstvene usluge. U pregovorima smo uvidjeli da postojeći koeficijenti nisu bili održivo rješenje, a možda je i to jednim djelom posljedicom ovakvoga načina odvojenog pregovaranja između dva sindikata. Svjesni smo da HNŽ nije u mogućnosti dosegnuti razinu drugih županija i ovo je tek izraz dobre volje i maleni iskorak u tomu smjeru, iskorak koji ne stvara posebno značajan financijski teret – zaključila je Buhač.

Podsjećamo, Strukovni je sindikat doktora medicine i stomatologije podnio zahtjev za izmjenu Kolektivnoga ugovora, zatraživši usklađivanje koeficijenata složenosti poslova s onima u drugim županijama u FBiH. Ministar zdravstva, rada i socijalne skrbi HNŽ-a uspješno je okončao pregovarački proces koji je rezultirao postizanjem dogovora između Vlade i Sindikata o sklapanju Aneksa Kolektivnoga ugovora. Sredstva za financiranje prava utvrđenih Aneksom osigurana su u Financijskomu planu Zavoda zdravstvenoga osiguranja HNŽ-a, usvojenomu na 36. redovitoj sjednici Vlade 28. siječnja 2025. godine, a na koji je Skupština HNŽ-a dala suglasnost 3. veljače tekuće godine. Javne zdravstvene ustanove u HNŽ-u otpočinju s primjenom Aneksa Kolektivnoga ugovora s ovim mjesecom.