No njihovo izvješće na 41 stranici o korištenju kemijskog oružja u Siriji u kolovozu 2013. završeno je u rekordnom vremenu. Kako piše britanski The Guardian, smrtonosni plin sarin nastao je sasvim slučajno, a danas se države diljem svijeta muče kako ga uništiti. Sarin je slučajnost zbog koje su znanstvenici požalili. Njegovi izumitelji radili su na insekticidima stvorenim od organofosfornih spojeva u zloglasnoj kemijskoj tvrtki IG Farben u nacističkoj Njemačkoj. 1938. stvorili su tvar 146, formulu koja je uzrokovala velike poremećaje živčanog sustava. Kemijski naziv je bio izopropil, no tvrtka ga je preimenovala u sarin, u čast kemičara koji su ga otkrili - Schrader, Ambros, Ritter i Van der Linde, piše Benjamin Garrett u svojoj knjizi iz 2009. 'Nuklearno, biološko i kemijsko oružje od A do Z'. Kemikalija koju su stvorili bila je daleko smrtonosnija od cijanida.

Tvar 146 nije teško napraviti, ali ju je teško napraviti a da njen tvorac ne ubije i sebe. Postoji više od desetak recepata koji dovode do sarina, ali svi zahtijevaju tehničko znanje, odgovarajuću laboratorijsku opremu i visok stupanj sigurnosnih procedura. Jedna od glavnih komponenta je izopropanol, poznatiji kao alkohol. Drugi je izrađen miješanjem metilfosfonil-diklorida s vodikovim ili natrijevim fluoridom. Ali do metilfosfonil-diklorida nije lako doći. Prema Konvenciji o kemijskom oružju, on je označen kao supstanca broj jedan, što ga čini jednim od najvažnijih ograničenih kemikalija koje postoje.

Prošle godine su SAD i druge zemlje pojačali napore kako bi blokirali prodaju kemikalija koje se mogu koristiti za izradu sarina Siriji. No zemlja je već skupila znatne zalihe potrebne za stvaranje ovog smrtonosnog agensa. Ovaj mjesec pojavilo se izvješće u kojem stoji da je Velika Britanija odobrila licence za prodaju Siriji više od četiri tone natrijeva fluorida u razdoblju između 2004. i 2010, iako nema dokaza da je bio korišten u sirijskom programu. Licence za prodaju natrijevog i kalijevog fluorida su kasnije ukinute na temelju činjenice da bi se mogli koristiti u proizvodnji oružja.