Nakon višemjesečnih poteškoća u procesu nabavke cjepiva protiv koronavirusa, odnosno nesposobnosti vlasti da ih kupi, Bosna i Hercegovina se sada suočava s problemom propadanja cjepiva.

Narednog mjeseca u Federaciji BiH ističe rok za 340.183 doza cjepiva protiv koronavirus, službena je informacija Zavoda za javno zdravstvo FBiH.

To znači da će propasti veliki broj cjepiva ukoliko ne budu iskorištene na vrijeme. Među 340 tisuće doza kojima u listopadu ističe rok je 319.390 AstraZenece, 19.536 Pfizera i 1.257 Sinovaca. Ipak, vlasti u FBiH su nedavno skratile period za drugu dozu  AstraZenecom pa je velika šansa da se potroši određen broj doza.

Drugi kontingent cjepiva kojima uskoro ističe rok u studenom ove godine je 25.170 AstraZenece i 10.530 Pfizera. U prosincu rok ističe za još 64.350 cjepiva.

S obzirom na to da  mnogi građani biraju cjepiva, te da najviše žele Pfizer/BioNTech kojeg trenutno ima manjim količinama, nadležni se već moraju pripremati, kako logistički tako i financijski za uništavanje AstraZeneca cjepiva što je veoma zahtjevan i skup proces koji odvija u posebnim komorama van granica BiH.

Direktor Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske Branislav Zeljković otkrio je da je u tom bh. entitetu već propalo više od 55.000 cjepiva AstraZenece. Njima je rok istekao krajem srpnja i koloboza i sada se priprema uništavanje.

"Nažalost, ovo predstavlja značajnu količinu cjepiva. Radi se o AstraZeneca cjepivima koje su bile veoma kratkog roka trajanja, a najveća količina je došla kroz donaciju", izjavio je Zeljković.

Ova izjava zapravo pokazuje da su se neke zemlje odlučile donirati cjepivo BiH kako bi se zapravo riješile svojih ostataka i izbjegle problem da imaju cjepivo kojima je istekao rok.

"Ne smijemo zaboraviti da je period za revakcinaciju AstraZeneca cjepivom 90 dana odnosno 12 tjedana, a cjepiva koje su nama došle kroz donaciju su imale rok trajanja od 30 do 60 dana", dodao je i istakao žaljenje što u tom periodu nije bila veća zainteresiranost građana za cijepljenje kako bi se blagovremeno potrošile sve zalihe doza.

U Bosnu i Hercegovinu je stiglo blizu tri milijuna cjepiva, što kroz mehanizme COVAX i EU4HEALTH, tako i kroz donacije i direktne nabavke dva entiteta.

Zdravstveni radnici u cijeloj BiH apeluju na građane da se što prije cijepe i da ne biraju proizvođača cjepiva jer su sva cjepiva provjerene i sigurne pa se tako često može čuti da je najbolje cjepivo ono do koje prvo dođete.