Konstantnim i svakodnevnim rastom životnih troškova BiH se suočava s dramatičnim porastom broja stanovnika kojima je potrebna pomoć, posebno u obliku osnovnih životnih potrepština poput hrane, higijenskih proizvoda, ogrjeva i lijekova, a velik je broj onih koji poput čarobnjaka spajaju mjesece, a koji imaju 65 i više godina, piše Večernji list BiH. Prema pojedinim procjenama, više od polovine umirovljenika u BiH živi na granici socijalnog minimuma.

Izazov preživjeti mjesec

S najnižom mirovinom, koja u Federaciji BiH za 15 godina radnog staža iznosi 573,53 KM, a u Republici Srpskoj tek 300,61 KM, umirovljenici ne mogu kupiti ni najosnovnije, a kako uspiju preživjeti mjesec s kruhom od 400 grama, čija se cijena ovih dana popela na 2 KM, litrom ulja koja stoji više od 3 KM, mlijekom od 2,50 KM…, to samo oni znaju. Ejub Husić jedan je od njih, a već 17 godina živi s minimalnom mirovinom, zbog čega se suočava s nizom problema, a preživljavanje iz mjeseca u mjesec predstavlja mu, kako kaže, sve veći izazov.

Njegovo zdravstveno stanje dodatno otežava svakodnevicu, a unatoč pomoći djece, navodi da su umirovljenici odavno izgubili mogućnost za ono što je drugima normalno. - Poslije 20. u mjesecu, a nerijetko i prije, nema novca. Gotovo! Znači, opet treba izdržati dva tjedna do mirovine. Često uzmemo pozajmicu pa vraćamo na sve moguće načine. Ono što je osnovno moramo plaćati – to su obveze, struja, voda, smeće, lijekovi. Tako da nama ne može ostati ništa - kazao je Husić u izjavi za BHRT.

Prema njegovim riječima, mnogi su umirovljenici zbog malih primanja prisiljeni kupovati nekvalitetnu hranu, koja je unatoč tome i skupa, dok o kvalitetnijoj ne razmišljaju. Velik broj umirovljenika, unatoč činjenici da su radili cijeli životni vijek, danas za kupnju osnovnih životnih namirnica i podmirenje režija ovisi o pomoći najbližih, svoje djece ili obitelji. Primanja nedovoljna za život razlog su i činjenice da se sve veći broj ljudi treće životne dobi nakon odlaska u mirovinu odlučuje ponovno zasnovati radni odnos. Umirovljenici tvrde kako se od mirovine u BiH više ne može preživjeti mjesec, posebice kada je rast cijena toliko brz da se iz dana u dan ne može pratiti, te kako im jedino preostaje odmah tražiti posao.

Čekaju povećanje mirovina

Ova mogućnost u Federaciji BiH umirovljenicima je pružena nedavnim izmjenama i dopunama Zakona o mirovinsko-invalidskom osiguranju, dok umirovljenici u Republici Srpskoj ovo pravo koriste još od 2013. godine. Samo u Republici Srpskoj takvih je više od 8000, a djelatnosti u kojima korisnici prava na mirovinu sa statusom osiguranika u BiH najčešće rade su građevinarstvo, promet, prehrambena industrija, telekomunikacije, rudarstvo, zdravstvo, visoko obrazovanje.

U cilju ukazivanja na preskupe cijene osnovnih životnih namirnica, krajem siječnja u Federaciji BiH organiziran je jednodnevni bojkot trgovina, a umirovljenici kažu da su oni s bojkotom krenuli puno prije. Ne zato što su htjeli ili zato što su se pridružili nekoj inicijativi, oni su, jednostavno, većinu mjeseca na bojkot trgovina primorani. - Mi to bojkotiramo već nekoliko godina. Nemamo novca, umirovljenici s minimalnom mirovinom pogotovo, a oni koji imaju još manja primanja, još su u lošijoj situaciji.

Umirovljenicima su mirovine nedovoljne za život cijeli mjesec. Bojkot traje od 15. u mjesecu do isplate nove mirovine početkom idućeg mjeseca. Mi smo se na to naučili - zaključio je Mirsad Terzić, predsjednik Saveza udruga umirovljenika Unsko-sanske županije. Nadu u bolje sutra ova populacija polaže u Vladu Federacije BiH, koja je u proračunu za ovu godinu izdvojila dodatnih 337 milijuna KM za redovitu isplatu mirovina uz zakonsko usklađivanje. Naime, u skladu sa Zakonom o mirovinsko-invalidskom osiguranju, svake godine u travnju se vrši redovito usklađivanje mirovina. Umirovljenici se nadaju kako će ovaj rast mirovina barem malo ublažiti situaciju u kojoj se nalaze.

Večernji list