Prema informacijama 42 dugoročna promatrača Koalicije Pod lupom 16 gradskih i općinskih izbornih povjerenstava nije odredilo broj i vrstu biračkih mjesta do zakonom propisanog roka, 29. srpnja.

Za to su Izbornim zakonom BiH predviđene novčane kazne u rasponu od 200 do 1.000 KM.

''Ovo su samo neki od primjera koje su promatrači Koalicije zabilježili tijekom monitoringa predizbornog razdoblja i Koalicija Pod lupom želi skrenuti pažnju političkim subjektima da će dostaviti Središnjem izbornom povjerenstvu BiH do danas zabilježene i buduće primjere zloupotrebe i kršenja Izbornog zakona BiH prije zvaničnog početka izborne kampanje'', navodi se u priopćenju Koalicije Pod lupom.

Različite aktivnosti političkih subjekata koje se mogu protumačiti kao izborna kampanja primijećene su u 24 općine, iako kampanja zvanično počinje 2. rujna.

Radi se o oglašavanju na društvenim mrežama, organiziranju proslava za birače, javnim tribinama, uređivanju javnih površina, dijeljenju letaka i sl.

Konkretni primjeri kršenja odredbi Izbornog zakona BiH primijećeni su u Velikoj Kladuši u kojoj nezavisni kandidat za načelnika općine Adem Pajazetović još od travnja provodi kampanju i vrši podjelu poklona građanima, a koji se moraju potpisati i dati osobne podatke da su primili poklon.

Socijaldemkratska partija Stari Grad Sarajevo vrši promociju kandidata plaćenim oglašavanjem na društvenim mrežama, dok Stranka demokratske akcije Sarajevo vrši podjelu humanitarne pomoći građanima.

U Istočnom Novom Sarajevu Socijalistička partija je održala javnu tribinu na kojoj je predstavila kandidate i nudila obećanja za predstojeće lokalne izbore, dok je kandidat za načelnika grada Trebinje uime SNSD-a Luka Petrović već održao javno predstavljanje pred više stotina građana i pozvao građane da glasuju za njega.

Većina gradskih i općinskih izbornih povjerenstava provodi adekvatne pripreme za održavanje izbora.

Iako su izbori raspisani 4. ožujka, izborna povjerenstva Krupa na Uni i Modriča još nemaju potpun sastav, a čak devet lokalnih izbornih povjerenstava nije ispoštovalo zakonsku odredbu o 40 posto zastupljenosti manje zastupljenog pola (Zvornik, Bratunac, Bosansko Grahovo, Novo Sarajevo, Gradačac, Kotor Varoš, Čelinac, Lopare, Petrovac).

S problemima u radu se susreće 17 povjerenstava, koje navode da nemaju adekvatne prostorije za rad i opremu, a od kojih se pet komisija susreće i s financijskim problemima koji mogu utjecati na kvalitetu provođenja izbora.

Stočetrdeset izbornih povjerenstava je donijelo poslovnike o radu, no zabrinjava činjenica da gotovo trećina sjednica održanih u periodu od 25. do 31.7. nije bila adekvatno najavljena čime je umanjena transparentnost u njihovom radu.

Regionalni koordinatori i dugoročni promatrači Koalicije su od raspisivanja izbora 4. svibnja do danas ostvarili kontakt sa 142 općinska i gradska izborna povjerenstva, te informirali 102 regionalna ogranka političkih subjekata i 63 policijske uprave o kampanji promatranja Lokalnih izbora 2016.

Pored promatranja predizbornog, izbornog i postizbornog razdoblja, Koalicija Pod lupom će vršiti i monitoring medija i izbornih kampanja političkih subjekata. (Fena/Bljesak.info)