Za mnoge u Europi skepticizam potpredsjednika JD Vancea prema kontinentu već je dugo očit, piše Newsweek.

Kao mlađi senator iz Ohija kritizirao je navike potrošnje NATO-a, ismijavao europske birokrate i nazvao američku potporu Ukrajini "neodrživim luksuzom". Kao kandidat za Senat otišao je i korak dalje, slavodobitno izjavivši da ga "zapravo nije briga što se događa s Ukrajinom, ovako ili onako".

Kada je predsjednik Donald Trump izabrao Vancea za svog potpredsjedničkog kandidata, neki su saveznici gajili nadu da bi težina te funkcije mogla ublažiti njegova stajališta.

To se nije dogodilo.

Privatna grupna poruka među visokim dužnosnicima Trumpove administracije u aplikaciji Signal, koja je nenamjerno podijeljena s glavnim urednikom časopisa The Atlantic, ponovno je iznijela Vanceov stav o EU na svjetlo dana.

Procurene poruke otkrile su otvorene rasprave o vojnim operacijama i omalovažavajući stav prema europskim saveznicima SAD-a. Vance je, posebice, u tim porukama pokazao konzistentnost svojih privatnih stavova o Europljanima, a jedna poruka posebno se istaknula:

"Mrzim ponovno spašavati Europu"

"Potpuno dijelim tvoje gađenje prema europskom iskorištavanju", odgovorio je ministar obrane Pete Hegseth. "To je JADNO."

Razgovor je bio zamišljen kao koordinacija američkog vojnog napada na hutske mete u Jemenu. No ton konverzacije jasno je razotkrio dublje stavove administracije o 80-godišnjem transatlantskom savezu. Jedan od sudionika, za kojeg se vjeruje da je savjetnik Bijele kuće Stephen Miller, sugerirao je da bi SAD trebao tražiti ekonomsku naknadu od saveznika za ponovno uspostavljanje sigurnosti u plovnim putovima Crvenog mora koje su poremetili Huti.

Newsweek se obratio Bijeloj kući za komentar, ali odgovor nije stigao odmah.