Stanovnik BiH mogao je prošle godine priuštiti tek 38 posto proizvoda i usluga iz potrošačke korpe prosječnog Europljanina što ga je svrstalo na pretposljednju poziciju liste kreirane po kvalitetu života stanovnika Europe.

Podaci službene statističke agencije EU - Eurostata pokazuju da se potrošnja po glavi stanovnika u zemljama članicama Unije tijekom 2015. godine kretala u intervalu od 51 do 137 posto prosjeka u EU. BiH je po istom parametru rangirana na pretposljednje mjesto u Europi jer je prosječna potrošnja po stanovniku u 2015. godini dostigla 38 posto prosjeka EU. To znači da na 100 eura koje potroši prosječan stanovnik EU, građanin BiH može potrošiti samo 38. Viši standard zabilježen je u svim bivšim jugoslovenskim republikama, a prosječna potrošnja stanovnika iznosila je Makedonije 40 posto, Srbije 45 posto, Crne Gore 52 posto i Hrvatske 58  posto prosjeka EU. Na cijelom Starom kontinentu lošije od BiH je plasirana samo Albanija u kojoj je potrošnja stanovnika dostigla 37 posto prosjeka EU, prenosi Večernji list BiH.

Ekonomski analitičar Goran Radivojac kaže da je riječ o poražavajućim podacima koji surovo, ali realno pokazuju stanje u BiH.

- To je potvrda veoma niskog standarda i kvaliteta života stanovnika BiH. Osim što realno možemo priuštiti manje robe od Europljana naša struktura potrošnje je drastično različita od njihove jer mi najviše novca izdvajamo na hranu. To dodatno pogoršava sliku - kaže Radivojac i naglašava da su ekonomiji potrebne drastične reforme kako bi bio potaknut razvoj i gospodarski  rast bez kojeg nema ni povećanja životnog standarda.

Tajnik Pokreta potrošača RS Dragovan Petrović kaže da je loš kvalitet života stanovnika BiH posljedica uništenja velikih poduzeća koja su u prijeratnom razdoblje bila nositelji razvoja.

- Naše gospodarstvo  se bazira na malim i srednjim poduzećima koja, poslujući sa zastarjelom tehnologijom, ne mogu donijeti blagostanje preko noći - kaže Petrović i dodaje da većina stanovnika preživljava na kredit od danas do sutra, ali da je sporno do kada će i oni i država u cjelini moći funkcionirati na taj način.

Među državljanima zemalja koje čine europsku obitelj prednjače Luksemburžani i Nijemci koji su prošle godine mogli potrošiti 37, odnosno 25 posto više od prosječnog stanovnika EU. Stanovnici Austrije, Velike Britanije, Danske, Finske, Belgije, Francuske, Nizozemske i Švedske trošili su 10 do 20 posto više od prosjeka EU. Najlošiji trojac u EU čine Rumunija, Hrvatska i Bugarska u kojima je iznos osobne potrošnje bio više od 40 posto ispod prosjeka EU.