Douglas Englebart, koji je nedavno preminuo u 88. godini, nije zaradio ama baš ništa od toga što je izumio kompjuterskog miša.
Smrt ovog skromnog čovjeka potaknula je BBC da formira listu od 10 pronalazača koji su također živjeli uglavnom od "bravo“ i "tapšanja po ramenu“.
1. LED diode
Kada je Nik Holonyak Junior izumio prvu praktično upotrebljivu LED diodu daleke 1962. godine, predvidio je da će ona jednoga dana zamijeniti Edisonovu žarulju. Holonyakove kolege su govorile da zaslužuje Nobelovu nagradu, ali je on to skromno odbijao.
2. Samoljepljivi papirići za poruke
Kompanija "3M" prodala je na milijarde "Post-It Notes" papirića za poruke, ali pronalazači istih ističu da nisu ni blizu bilo kakvog bogatstva. Dr Spencer Silver, jedan od koautora, 1968. godine razvio je lijepak s "karakteristikama lakog skidanja“, a njegov kolega Art Fry došao je na ideju da napravi obilježivač koji će se zadržati u njegovoj crkvenoj pjesmarici.
3. Kalašnjikov, AK-47
Jurišnu pušku "kalašnjikov“ ili AK-47, najprodavanije oružje u povijesti čovečanstva, napravio je tada sovjetski vojnik Mihail Kalašnjikov dok je ležao u bolnici i liječio rane zadobivene u Drugom svjetskom ratu. Kalašnjikov je smatrao da je njegov izum isključivo za dobrobit njegove domovine.
4. Igla za gramofonske ploče
Mary Kilik, koja je izmislila safirnu iglu za slušanje gramofonskih ploča, nije uspjela dobijti dozvolu za nju i, usprkos godinama borbe po sudovima, nikada nije zaradila ništa. Zapravo, 1958. godine je dobila parnicu protiv "PYE Ltd.", ali je bankrotirala već naredne godine.
5. Hovercraft
Sir Christopher Cockerell koristio je usisavač i limenke da bi testirao svoju teoriju nakon što je razvio hovercraft koji je prvo putovanje imao 1959. godine, između Calaisa i Dovera. Cockerell je dobio titulu viteza, ali se godinama borio da bi na kraju dobio simboličnu sumu od Nacionalne korporacije za razvoj.
6. Tetris
Ruski računarski programer Alexey Pajitnov je igricu Tetris razvio uz pomoć kolega iz ruskog državnog istraživačkog centra, ali je autorska prava počeo naplaćivati tek 10 godina kasnije kada je osnovao kompaniju "Tetris“.
7. Radio-aparat na navijanje
Pronalazač Trevor Baylis je nedavno izjavio da si više ne može priuštiti stanovanje u svom domu u Londonu, jer, i pored višemilijunske prodaje njegovog radija na navijanje, kompanija sa kojom je ušao u posao je promijenila njegov dizajn i on je izgubio kontrolu i prava nad svojim proizvodom i profitom.
8. Karaoke stroj
Japanac Daisuke Inoue zarađivao je za život svirajući bubnjeve u grupi koja je dopuštala gostima jednog bara da pjevaju za mikrofonom. Jednoga dana kada nisu mogli nastupiti, on je pustio glazbu s trake, a kasnije napravio jedanaest karaoke mašina. Međutim, pošto nije patentirao svoju ideju, jedva da je išta zaradio.
9. MP3
MP3 je vrlo brzo postao standardni format za prijenos glazbe preko interneta. Karlheinz Brandenburg, student filozofije iz Njemačke, počeo je rad na tom projektu 1980-tih, ali pošto nije imao novca za distribuciju softvera, na tržište ga je izbacio kao "shareware" (na odloženo plaćanje na unaprijed definirano razdoblje).
10. WWW, World Wide Web
I na kraju, na listi se nalazi i sir Timothy Berners Lee, koji je kreirao veb (sustav međusobno povezanih hipertekstualnih dokumenata kojima se pristupa preko interneta) da bi pomogao znanstvenicima da rade u europskom istraživačkom laboratoriju u Cernu. On kaže da rapidni uspjeh njegovog pronalaska leži u tome što ga je napravio besplatno i učinio dostupnim svima.
Na listi bi se trebao naći i Nikola Tesla, koji bi postao najbogatiji čovjek i prvi milijarder u povijesti da nije pokidao ugovor s Georgeom Westinghouseom, koji mu je garantirao honorare od autorskih prava za patente.