1. Građanski rat u Siriji
Iako se lani činilo da će režim u Siriji odoljeti arapskom proljeću, rat je eskalirao u puni građanski rat. U najgorem masakru 400 ljudi je ubijeno u pobunjeničkom gradu Darayi. Godina završava borbama oko glavnog grada Damaska, pobunjenicima u kontroli nad većinom zemlje i priznatima od većine zemalja svijeta kao legitimne vlade. Smatra se da je u sukobu poginulo barem 30 000 ljudi.
Daljna nepoznanica je status Assadovog kemijskog i biološkog oružja kao i prelijevanje sukoba u susjedne zemlje. Turska je postala odredištem tisuća izbjeglica, a boji se zalutalih projektila kao i možebitnih oportunističkih reakcija Kurda. Zbog toga je od svojih NATO saveznika zatražila postavljanje Patriot antiraketnog sustava. Povremeno je uzvraća na artiljerijsku vatru vlastitom.
2. Hrvatsku obilježila suđenja
Recesija koja konačno stiže u Hrvatskoj bila je zasjenjena rezultatima triju suđenja ove jeseni. Prvi potpredsjednik vlade Radimir Čačić osuđen je na izdržavanje zatvorske kazne u Mađarskoj zbog prometne nesreće u kojoj je odnio nekoliko života.
Bivši premijer i bjegunac od vlastite države Ivo Sanader dobio je prvi presudu kriv, a vjerojatno će dobiti još nekoliko takvih presuda za druge afere.
Zemlju je potresla neočekivana oslobađajuća presuda generalima koja je rezultirala povratkom generala Ante Gotovine u zemlju. On je pozvao zemlju da zaboravi na prošlost i misli na budućnost, a analitičari smatraju kako se general priprema za predsjedničke izbore ili možda čak i parlamentarne jer potpuno imitira politički stil američkih generala političara.
Zemlja je ušla u pravu recesiju, kreditni rejting joj je krajem godine srezan na smeće, a broj nezaposlenih je dosegao 350 000. Usprkos tome javnost je više zaokupljena uvođenjem zdravstvenog odgoja u škole te malenim povećanjem broja stanovnika koji su se izrazili kao nevjernici ili agnostici.
3. SAD - zemlja slobodnih i naoružanih
SAD su pogodili niz masakara počinjenih vatrenim oružjem uključujući dva najsmrtonosnija u povijesti - onaj u Aurori u Coloradu koji je odnio 12 života i onaj u Newtonu u Connecticutu koji je odnio 28 života, uključujući ubojičin . U ukupno 14 masakara stradao je velik broj djece. Od 2000. do 2009. u SAD se dogodilo 26 takvih slučaja u usporedbi s 43 1990ih, i 21 između 1900. i 1966.
Istovremeno SAD bilježe veliki pad nasilnih zločina zadnjih par godina, uključujući pad od 4% 2011. godine. Kultura vlasništva oružja i nasilja u SAD opet je glavni predmet rasprave, no vjerojatno će se dogoditi ista stvar kao i 1990ih - biti će donijete nove restrikcije na kupnju oružja koje će nakon desetak godina republikanci opet ukinuti.
4. Egipat na putu iz diktature u islamizam
Arapsko proljeće imalo je najveći odjek u Egiptu, najvećoj arapskoj zemlji, a prijelaz u demokraciju mogao bi biti krvav. Nasilje se nastavlja kao i sukobi sukobljenih strana, a u veljači su 74 osobe poginule u incidentu za nogometne utakmice.
Islamist i poricatelj terorističkih napda 11. rujna Muhammad Morsi pobijedio je na izborima za novog predsjednika postavši time prvi izabrani islamistički poglavar u arapskom svijetu. Njegov prijedlog islamističkog ustava ugrožava demokraciju, slobode manjina i žena, a demokratske i liberalne snage žestoko se protive njemu iako je vjerojatno da će referendum koji je u tijeku učiniti ga prihvaćenim.
5. Srbija se vraća u 19. stoljeće
Srbija se sve više povezuje s Rusijom, prkosi svijetu i govori o savezu pravoslavaca. Desničare su zamijenili radikalima pod Tomislavom Nikolićem, a status Kosova je dalje mrtva točka. Skandalozna reakcija Srbije na oslobađajuću presudu hrvatskim generalima u svijetu je prošla nezapaženo jer se od Srbije niti ne očekuje ništa novo.
6. Libija – mlaki uspjeh
Libija je održala prve uspješne parlamentarne izbore iako nije ostala mirna. Razne fakcije se i dalje bore a zemlja je zbog toga morala zatvoriti granice s susjednim zemljama. Na godišnjicu 11. rujna američki veleposlanik Christopher Stevens i osoblje su ubijeni u napadu na američki konzulat u Benghaziju, a poginuo je i niz libijskih policajaca koji su ga branili od rulje.
7. Izrael prkosi svijetu
Izrael i dalje radi što želi. Pokušao je utjecati na ishod američkih izbora otvoreno podržavajući Romneya, novim naseljima presjeca palestinski teritorij, zračnim udarima možda je napao Sudan. Najgori događaj zbio se kada je zračnim udarom ubio čelnika militantnog Hamasa Ahmeda Jaborija što je rezultiralo ratom od tjedan dana u kojemu je poginulo 140 Palestinaca u Gazi i 6 Izraelaca a okončan je posredovanjem Egipta.
Khaled Meshal, izgnani vođa Hamasa je dva tjedna nakon rata prvi put posjetio Gazu otkad je Hamas pobijedio u Palestini.
8. Myanamar nezapaženi put k slobodi te etnički sukobi
Na uglavnom slobodnim izborima Aung San Suu Kyi izabrana je u parlament, a dopušteno joj je i putovanje u inozemstvo, prvi put nakon 25 godine. Barack Obama postao je prvi američki predsjednik koji je posjetio tu zemlju. Međutim treba pratiti daljnej događaje jer su izbili ozbiljni nemiri između budističkog i muslimanskog Rohingya stanovništva, a muslimanima prijeti humanitarna katastrofa jer su izgnani iz svojih domova.
9. U Južnoj Koreji Gangnam ludnica, na sjeveru partijska ludnica
Kim Jong Un uspio je pokazati da je luckast kao i njegov otac kada se njegova žena stvorila niotkud. Postoje glasine o tome da je ugušio mogući puč protiv njega, a pokrenuo je i oprezne reforme. Krajem godine konačno je uspješno lansiran satelit koji je demonstrirao da bi Sjeverna Koreja mogla pogoditi Aljasku i većinu Azije.
Južna Koreja uvrijedila je Sjevernu predloživši da bi eventualno reformama sjever mogao pod Kim Jong Unom postati otvorenije društvo na što je oštro reagirao Pyongyang. PSY, mladi i luckasti južnokorejski glazbenik zaludio je svijet svojom pjesmom koja je postala najpregledevanija u povijesti (preko milijardu pregleda).
10 .Grčka zamalo ponovila scenarija s Njemačkom 1920ih
Grčka je bankrotirala i ovisi o Europskoj Uniji. Izbori u lipnju morali su se ponoviti nakon što prvi nisu mogli dati vladu, a najveći dobitnici su bile lijeve stranke koje se protive štednji, kao i fašistićka Zlatna zora koja je obećala staviti strance u radne logore i minirati granice Grčke. Nova demokracija, centar-desna stranka je formirala koalicijsku vladu, iako svaki pregovori o novoj pomoći i dalje frustriraju ministre eurozone.
11. Španjolska – neizvjesna kriza
Španjolska je u teškoj krizi ali je najgore izbjegnuto pomoći Europske središnje banke njenim borećim bankama. Premijer Mariano Rajoy može samo privremeno odahnuti: izbori u Kataloniji pokazali su dobitke za zastupnike nezavisnosti Katalonije, makar se potpora okrenula od desničarima k ljevičarima.
12. Pakistan i dalje nestabilan
Pakistanski vrhovni sud otpustio je premijera Yousafa Raza Gilanija nakon što je odbio ponovno otvoriti istragu protiv korupcije predsjednika Asifa Alija Zardarija. Tamošnja vlast prigovara zbog dronovskih udara SAD u kojima stradavaju i civili, no izgubila je kredibilitet nakon što je Osama bin Laden lani otkriven kako živi pokraj njihove vojne baze.
13. Japan neuobično turbulentan
Demokratska stranka koja je svrgnula vladajuću Liberalno demokratsku stranku 2009. koja je neprekinuto vladala Japanom od Drugog svjetskog rata i sama je izgubila izbore. Shinzo Abe vratio se na mjesto premijera, makar su njegov prethodni mandat svi smatrali fijaskom.
14. Talijanska tehnokratska vlada neslavno propala
Italija kreće iduće godine u najvažnije izbore u svojoj povijesti od kraja Drugog svjetskog rata. Berlusconi je srušio tehnokratsku vladu Montija povukavši joj potporu samo šest tjedana nakon što je najavio povlačenje iz politike. U tome ga nije spriječila (ili ga je motivirala) prva od presuda za korupciju. Ukoliko se Berlusconi vrati sa svojom populističkom platformom na vlast talijanska ekonomija mogla bi propasti, a zajedno s njom čitava Europa.
15. Apple dosegao zenit
Apple koji je izgubio svog lidera Steva Jobsa postao je i službeno najvrijednijom tvrtkom u povijesti, nadmašivši Microsoft koji je taj status postigao u prosincu 1999. Međutim prihodi rastu sporije nego očekivano, a novi proizvodi se usprkos dobroj prodaju smatraju neinspiriranim. Appleove dionice vrijedile su 410 dolara početkom godine, 705 nakon objave da je postala najvrednija tvtka u povijesti a sada su oko 510 dolara.
Tvrtka trpi i zbog izvještaja o nehumanim uvjetima u njenim tvornicama u Kini koje uključuju mreže koje hvataju brojne radnike koji se bacaju u smrt.
16. U SAD milijarde dolara rezultirale nepromijenjenom vlasti
Barack Obama reizbran je nakon u početku smiješne izborne kampanje (polovica republikanskih kandidata bili su očito nekvalificirani ili su ličili likovima iz humorističnih serija). Republikanci su nevoljko za kandidata izabrali Mitta Romneya koji se za mjesto kandidata bori manje više neprekidno od 2004.
Fantastična činjenica je da je namučio Obamu usprkos snimci u kojoj vrijeđa 47% Amerikanaca, manjku postojanja ikakvog ekonomskog plana, biserima poput dosjea punih žena, otvaranja prozora u zrakoplovima i retroaktivnog umirovljenja. Čak ga je zasjenio Clint Eastwood koji se na pozornici svađao s praznom stolicom.
Izbori su rezultirali nekoliko zanimljivih događaja – Portoriko je na referendumu odlučio prijaviti se za status savezne države, legalizirani su istospolni brakovi i marihuana u nekoliko zemalja, a manje od polovice Demokrata u Zastupničkom domu su bijelci.
17. U Francuskoj se tresla brda, pobijedio Hollande
Nicolas Sarkozy poražen je od socijalističkog Francoisa Hollandea što je prva pobjeda ljevice od 1988. Hollande je obećao borbu protiv mjera štednje no morao je popustiti kako bi izbjegao kolaps ekonomije. Francuska je ipak samo trepnula na smanjenje kreditnog rejtinga.
18. U Rusiji Putin opet i službeno na čelu
Putin se vratio na mjesto predsjednika u Rusiji iako s manje snažnom pobjedom nego očekivanom. Zemlju su pogodili prosvjedi oko zatvaranja provokativnog benda Pussy Riot, kao i kriza s zabranom Gay Pridea u Moskvi. Dobra vijest je što se nazire kraj demografske krize u Rusiji.
19 .Izbori diljem svijeta
Meksiko je izabrao reformista Enriquea Pena Nietu, Tajvan Ma Ying-jeoua. Turkmenistan je reizabrao Gurbangulya Bedymukhamedova na izborima gdje su mu svi protukandidati bili stranački kolege – dobio je 97% glasova.
20. Venezuela – Chavez pobjednik i gubitnik
Hugo Chavez osvojio je još jedan mandat u vrlo nepravilnim izborima, no nakon tek dva mjeseca morao je priznati da mu se rak vratio i imenovao je svog potpredsjednika svojim izabranim nasljednikom.
21. Kina promijenila lice vodstva
Xi Jinping novi je vođa Kine nakon izbora novog generalnog sekretara. Tomu je prethodilo neobjašnjeno dvotjedno izbivanje iz javnog života. Naravno, Kina je zapravo oligarhija u kojoj čelnik zapravo ima zadaću samo ne uzburkivati postojeći status, a vjerojatno je da su ga izabrali vladajući krugovi u Partiji i vojsci.
U javnom životu Kinu je potresao skandal kada je iz Politbiroa izbačen Bo Xilal zbog toga što je njegova žena osuđena za ubojstvo britanskog biznismena. Također je svijet zapanjio bijeg slijepog građanskog aktivista Chena Guangchenga iz kućnog pritvora u američko veleposlanstvo i to uoči susreta na vrhu. Ipak mu je dopušten odlazak u SAD nakon čega je na njega zaboravljeno.
22. BRIC – kraj novih tigrova
Zemlje BRIC-a prestale su brzo rasti. Indija je napadnuta zbog protekcionizma pa se polako otvara većinom zbog usporavanja rasta. Dopustiti će ulazak stranih kompanija na svoje maloprodajno tržište, no istovremeno Indija ima novi proračun pun poreza usmjerenih protiv stranih kompanija. Brazil i druge zemlje također pate.
23. Južnu Afriku proželi duhovi apartheida
Južna Afrika šokirala je svijet kada se saznalo da su policajci putcali na štrajkaše, rudare naoružane mačetama. Pri tome su poginula 34 rudara, a zbog nemira su skočile cijene platine.
24. Najveći bankarski skandal u povijesti
LIBOR, malo poznati bankarski indeks razotkriven je kao produkt namještanja britanskih banaka koji se gotovo doslovno vršio u mračnoj prostorji ispod Londona. Jedan je od indikatora zdravlja svjetske ekonomije no zasad je malo ljudi kažnjeno. Barclays je priznao manipulaciju, Bob Diamond je morao dati ostavku na mjesto njegovog predsjednika, a naplaćeno 1,5 milijardi dolara britanskim nadzornim agencijama. Glavni rezultat su nove i strože ovlasti britanske središnje banke.
25. Velika Britanija oporezuje penzionere
Koalicijska vlada liberala i konzervativaca postala je omražena nakon što je predložila budžet koji smanjuje porez na dohodak no povećava porez umirovljenicima što su mediji pozvali granny tax. Vlada je ostavila te mjere, no ublažila je niz drugih zahvaljujući čemu je George Osborne, čelnik britanskih financija i tradicionalno drugi najjači političar u zemlji, preživio Cameronovo restrukturiranje vlade.
26. Tehnološki sektor protkan nizom skandala, Google i dalje prednjači
Yahoo je otpustio niz svojih direktora, Hewlett-Packard je izgubio 8,8 milijardi dolara na lošoj akviziciji, a BlackBerry je počeo bilježiti padove u sjevernoameričkom tržištu. Indijski projekt ultrajeftinog tableta Aakash okazao se punim pogotkom jer je projekt namjeravan za 220 milijuna učenika postao svjetskim hitom.
27. Facebook na zalazu?
Facebook je izašao na burze i pokazao se promašajemza dionačre: pruža besplatnu uslugu i već je zasitio tržište. Stoga su njegove dionice trgovanje započele s cijenom od 38 dolara, a nakon 3 tjedna su pale na 18 dolara. Ipak, Facebook je utržio 16 milijardi dolara njihovom prodajom.
Facebook razmatra opcije naplaćivanja usluga, uključujući mlaku opciju naplaćivnja poruka nepoznatima, no upućeni znaju da bi naplaćivanje usluga moglo usmrtiti popularnu uslugu.
28. Google je i dalje najvažnija tvrtka na svijetu
Google je najavio ulaganje u istraživanje rudarenja asteroida, naočale za pojačanu stvarnost i imenovao glasovitog futurista Raya Kurzweila kao čelnika novih istraživanja. Istovremeno Googleov projekt superbrzog pristupa Internetu počeo je siliti američke pružatelje usluga da poboljšaju svoju ponudu, a kroz par godina to bi moglo rezultirali globalnim ubrzanjem pristupa i padom cijena. Kalifornija je odobrila Googleove samovozeće automobile na svojim cestama.
29. Britanska kruna i dalje popularna
Britanija je održala Olimpijske igre u Londonu bez većih problema nakon što su proslavu kraljičinog jubileja svi ocijenili dosadnom. Kraljici je na svečanosti otvaranja dana uloga u James Bond skeču. Pažnju mnogih privukla je Kate Middleton – prvo topless slikama zatim trudnoćom. Epilog vijesti o njenoj trudnoći bilo je samoubojstvo medicinske sestre umiješane u odavanje podataka.
30. Kraj tradicionalnog izdavaštva
Većina ljudi previdjela je događaje u izdavaštvu. J.K.Rowling objavila je digitalne verzije knjiga o Harryu Potteru zaobišavši Amazon i objavivši ih samo na svojim stranicma. Prometej, novi film Ridleya Scotta u Alien svijetu bio je razočaranje, ali je prvi veliki film objavljen prvo digitalno nego na DVDu.
31. Afganistan – rat tamo još traje
Koalcijske snage povlače se iz Afganistana, a zabilježen je najmanji broj stradalih vojnika od 2008. Međutim, napadi se usmjeravaju na pripadnike afganistanske vojske. U ožujku je američki vojnik počinio masakr u kojemu je ubio 16 ljudi, od toga 9 djece, u dva sela.
32. Presude Međunarodnog suda
Međunarodni sud pravde zaživio je tek od 2002. (nadležnost za zločine u Ruandi i na prostoru bivše Jugoslavije dogovorena je posebno samo za te slučajeve), a dodijelio je i prve presude u svojoj generalnoj nadležnosti. Thomas Lubanga, ratni vođa iz Konga osuđen je 14 godina u zatvoru, a Charles Taylor, bivši predsjednik Liberije, na 50 godina zatvora.
33. Superoluja Sandy
Istočnu obalu SAD pogodila je najsnažnija oluja u zadnje vrijeme, uragan Sandy, netom uoči predsjedničkih izbora. Živote je izgubilo barem 209 ljudi u više država (karipske države, SAD i Kanada). Ona je upozorila na trend globalnih klimatskih promjena, ali i učvrstila status guvernera New Jerseya (teško pogođena država) Chrisa Christija kao najomiljenijeg republikanskog političara.
34. Svemir - uspjehe zasjenio isprazni čin
SpaceX postala je prva privatna kompanija koja je uspješno poslala kapsulu Međunarodnoj svemirskoj stranici. Kineska misija Shenzhou-9 demonstrirala je prvo uspješno kinesko pristajanje u svemiru. NASA je uspješno spustila rover Curiosity na površinu Marsa u kolovozu, Istovremeno, otkazan je daljnji niz programa NASAe.
Javnost je na žalost najviše zaokupio besmisleni podvig Felixa Baumgartnera koji je skočio s visine od 39 kilometara (svemira) na površinu Zemlju u padu koji je trajao 10 minuta. Time je postala prva osoba koja je vlastitim snagama (ili točnije rečeno samo silom gravitacije) probila granicu brizne zvuka.
35. Olimpijske igre 2012 - trijumpf SAD, povijesni uspjeh Hrvatske
Olimpijske igre u Londonu obilježile su duhovite ceremonije otvaranja i zatvaranja kao i apsolutni trijumpf američkog plivača Michaela Phelpsa. Hrvatsku su počastili medaljama dotad nepoznati sportaši - Valent i Marin Sinković te Damir Martin i David Šain srebrom u četvercu na pariće, Sandra Perković zlatom u bacanju diska, Giovanni Cernogoraz zlatom u streljaštvu, Lucija Zaninović broncom u taekwandou, rukometaši broncom te vaterpolisti zlatom. Izbornik vaterpolo reprezentacije Ratko Rudić postao je prvi trener s tri olimpijska zlata s tri različite reprezentacije, a na žalost mnogih Blanka Vlašić nije nastupila.
36. U Iranu nuklearno oružje i pregovaranje
Tenzije su visoke oko iranskog nuklearnog programa. Izrael je prijetio više puta unilateralnim vojnim akcijama, no obuzdao ga je Barack Obama što je naljutilo izraelsku vladu. Napetosti su uzburkale činjenice da su SAD i Iran imali izbore, a uskoro će se održati i u Izraelu. Analitičari smatraju da bi sukob najvjerojatnije rezultirao ciljanim zračnim udarima te iranskim sabotiranjem izvoza nafte iz Zaljeva što bi uzrokovalo golemi skok cijena nafte.
Na vidjelo su izašli dokazi da SAD sabotira iranski nuklearni program cyber napadima dok je Iran predstavio najnoviju generaciju svojih robotskih letjelica nakon zarobljivanja bar dvije američke.
37. Whitney Houston umrla i postala najtraženija vijest
Whitney Houston, najnagrađivanija pjevačica u povijesti koja je prodala preko 170 milijuna albuma i pjesama, nađena je mrtva u svom domu. Razlog smrti bila je dugo povijest srčanih tegoba i uporabe kokaina. Google je u prosincu objavio da je njeno ime bilo najtraženiji pojam 2012. godine, prestigavi čak gangnam i američke kandidate.
38. Mali - novo svjetsko žarište
Mali je prvo pretrpio puč u ožujku, da bi zatim islamisti i tuarezi zauzeli sjever zemlje. Okolne zemlje planiraju vojno izbaciti pobunjenike.
39. Vrisak prodan za 120 milijuna dolara
Verzija Vriska norveškog Edvarda Muncha (postoje četiri verzije slike) prodana je na aukciji za 120 milijuna dolara u svibnju postavivši time novi svjetski rekord.
40. CERN konačno otkrio Higgsov bozon
U srpnju je laboratorij u CERN-u objavio vjerojatno otkriće nove čestice koja odgovara teorijskim predlošcima Higgsova bozona, znanog popularno kao Božja čestica. Istovremeno je pažnju medija prikupio eksperiment koji je slučajno dobio rezultate koji bi upućivali na putovanje neutrina brže od svjetlosti što se pokazalo netočnim kao što su i sami eksperimentatori predviđali.
41. Indija zavila 620 milijuna ljudi u mraku
U najgorem gubitku električne energije u povijesti, preko 620 milijuna Indijaca 30 i 31. srpnja ostalo je bez struje. Unatoč tome, događaj je privukao malu medijsku pozornost ali veliku poslovnog svijeta zbog očiglednih slabosti u indijskoj infrastrukturi.
42. Implantirano prvo bioničko oko
Australski znanstvenici uspješno su implantirali prvi oblik bioničkog oka s 24 elektroda, vrativši djelomični vid pacijentici Dianne Ashworth. U pripremi su verzije oka s 98 i 1024 elektrode.
43. Produžen Kyoto protokol
Na UNovoj konferenciju u Kataru u prosincu, izglasano je produženje odredbi iz Kyoto protokola do 2020. Kritičari prigovaraju da se njega još uvije ne pridržavaju najbitnije zemlje što ga čini beskorisnim.
44. Palestina malim putem do međunarodnog priznanja
Nova diplomatska taktika Palestine slijedila je primanje u tijela UN-a kao promatrač da bi 29. studenog bila primljena kao promatračka nečlanica. Izrael je bijesno protestirao i kao odmazdu proširio planove naseljavanja pojasa Gaze, prepolovivši ga na pola.
45. Film uzburkao strasti muslimanskog svijeta
Amaterski trash uradak, Nevinost Muslimana, objavljen na Youtubeu koji prikazuje proroka Muhameda kao pedofila rezultirao je bijesom muslimanskog svijeta i nizom terorističkih napada na američke konzulate diljem svijeta, uključujući potpomognuti napad u Libiji koji je odnio živote veleposlanika i osoblja, ali i poslanstva Njemačke, Švicarske i Ujedinjenog Kraljevstva.
46. Špijunski skandal zapravo je preljubnički
David Petraues, umirovljeni američki zapovjednik u Iraku i Afganistanu, okončao je političku karijeru za koju su smatrali da će jednog dana dovesti do Bijele kuće (Fox News je uhvaćen na snimci kako njegovi čelnici žele voditi njegovu potencijalnu kampanju za njega) nakon bizarnog skandala. Iako je bio direktor CIA, vršio je preljub sa svojom biografkinjom Paulom Broadwell, a afera je razotkrivena nakon što je Paula prijetila dugogodišnjoj prijateljici obitelji Petraeus. Istraga je otkrila amaterske lažne email račune Petraeusa i Paule.
47. Preminuo prvi čovjek na Mjesecu
Neil Armstrong, prvi čovjek koje je hodao po površini Mjeseca preminuo je ove godine, no njegova smrt je brzo zaboravljena. SAD je odgodio gotovo sve planove vraćanja na Mjesec ili ljudske misije na Mars zbog rezova u budžetu NASAe.
48. Kanibalski napad na Floridi
Crni beskućnik napao je drugoga na Floridi i odgrizao mu većinu lica. Policajci su ga morali ustrijeliti više puta da ga zaustave. Počinitelj je bio gol i pod utjecajem nepoznatih narkotika. Vijest je kratkotrajno zabljesnula svijetom kao nagovještaj zombi apokalipse.
49. Paraolimpijac na Olimpijskim igrama
Veliki događaj koji će takvim biti smatran u budućnosti svakako će biti nastup Oscara Pistoriusa, Blade Runnera, na regularnim Olimpijskim igrama. On trči pomoču tzv. prostetičkih listova jer je noge ispod koljena izgubio dok je još bio dijete. Nakon niza saslušanja, odobreno mu je natjecanje na Olimpijskim igrama u Londonu jer je utvrđeno da njegovi prostetički udovi ipak ne predstavljaju tehničku nepravednu pomoć. Nosio je zastavu Južne Afrike na ceremonij zatvaranja, a uspio je završiti na osmom mjestu u drugom polufinalu utrke na 400 metera.
50. Početak smrti političkih anketa
Najveći dobitnik američkih predsjedničkih izbora je Nate Silver, mladi statističar koji je prateći i analizirajući trendove još jednom dokazao da u predviđanju ishoda izbora medijski momentum i druge stvari nemaju odlučujuću ulogu već trendovi glasanja i demografske karakteristike. Na izborima 2008. točno je predividio pobjednike u 49 od 50 država, a na izborima 2012. sve. (dnevno.hr)
50 događaja koji su obilježili 2012. godinu
31.12.2012 09:27
Objavio:Uredništvo
Komentari:0