Uspon Donalda Trumpa na mjesto predsjednika SAD-a, koju je funkciju obavljao od 2017. do 2021. godine, uzdrmao je mnoge pretpostavke i tabue, ali možda je još iznenađujuće to što je 'preživio' dva opoziva, krivičnu presudu i nekoliko drugih prijetnji kako bi se ponovo kandidovao za Bijelu kuću.

Njegova pobjeda protiv Hillary Clinton 2016. godine, traženjem statusa autsajdera i obećanjem da će u Bijelu kuću donijeti oštroumnost poslovnog čovjeka za sklapanje poslova, šokirala je američki politički sustav i iz temelja promijenila Republikansku stranku.

Drzak stil

U 2024. godini, četiri godine nakon što je izgubio od Joe Bidena, i dalje se predstavlja kao čovjek koji može uzdrmati američku politiku suočavajući se s korumpiranim elitama.

Tijekom svega toga, zadržao je svoj drzak stil kampanje, sklon raspravama o teorijama daleko izvan mainstreama, i rijetko kad se suzdržavi da osobno uvrijedi ili omalovaži svoje protivnike.

Ako Trump pobijedi, postao bi najstarija osoba u historiji SAD-a izabrana za predsjednika. Rođen 14. lipnja 1946. godine, bio je četvrto od petoro djece Fredericka Trumpa, magnata u nekretninama koji je ostavio malu njujoršku imperiju svojoj obitelji.

Sa 13 godina, Trumpovi roditelji poslali su ga u vojnu akademiju. Budući predsjednik je studirao na Sveučilištu Fordham, a zatim na prestižnoj Wharton školi poslovanja Sveučilišta Pennsylvania.

Nakon diplomiranja na Whartonu, pridružio se ocu i njegovom biznisu te 1974. postao predsjednik kompanije, preimenovavši je u Trump Organization. Uslijedile su investicije u hotele, kockarnice, golf terene, luksuzne apartmane i natjecanja za ljepotu.

Kao zvijezda TV reality showa "Pripravnik" uživao je u davanju loših vijesti neuspješnim kandidatima, govoreći im kratko: "Otpušten si."

Motivacija za politiku

Trump se s vremena na vrijeme uključivao u politiku, ali je postao posebno motiviran pod administracijom Baracka Obame, transformišući se u desničarskog populistu. Glasno je širio laž da Obama nije rođen u Sjedinjenim Američkim Državama.

Trumpovi kritičari, među kojima su i nekoliko istaknutih članova njegove prve administracije, predstavljaju ga kao kaotičnog, razdjelitelja i prijetnju demokraciji. General John Kelly, njegov bivši šef kabineta, nedavno ga je uporedio s "fašistom".

Njegova retorika bila je vulgarna i mračna na mitinzima, krećući se od vulgarnih uvreda do lažnih tvrdnji i prijetećih upozorenja, poput njegove sugestije da bi mogao koristiti vojsku za rješavanje onoga što je nazvao "neprijateljem iznutra".

Kao i 2016. godine, njegova kampanja za 2024. stavila je stav protiv imigracije u prvi plan. U 2016. rekao je da su neki meksički imigranti silovatelji i ubice; ove godine je bez osnova optužio imigrante sa Haitija da jedu kućne ljubimce u gradu Springfieldu, a istu rečenicu je ponovio i njegov kandidat za potpredsjednika, senator iz Ohia JD Vance.