Čak i ako tvoje posuđe izgleda čisto, možda ćeš primijetiti da i dalje miriši na zadnji obrok ili piće, čak i nakon pranja. Ti neugodni mirisi na tanjurima, priboru, loncima i plastičnim posudama nastaju zbog mikroba koji se zadrže na površini. I da, to se može dogoditi bez obzira pereš li posuđe ručno ili u perilici.

No nema potrebe za brigu jer se neugodnog mirisa možeš riješiti koristeći obična kućna sredstva.

1. Operi posuđe ponovno

Temeljito pranje vrućom vodom i kvalitetnim deterdžentom koji sadrži sredstvo za uklanjanje masnoće trebalo bi ukloniti ostatke hrane i film koji uzrokuje neugodne mirise.

Napuni sudoper vrućom vodom i dodaj deterdžent. Posuđe peri čistom spužvom ili četkom s mekanim vlaknima, a zatim isperi vrućom vodom kako bi uklonili sve tragove sapunice. Pusti da se osuši na zraku i nemoj ga spremati dok nije potpuno suho.

2. Napravi octenu kupku

Ocat čini čuda kad se radi o tvrdokornim mirisima. U plastičnoj posudi pomiješaj bijeli destilirani ocat i toplu vodu u omjeru 1:1. Umoči posuđe i ostavi da odstoji barem jedan sat. Nakon toga isprazni posudu, isperi posuđe vrućom vodom i pusti da se osuši na zraku.

3. Istrljaj sodom bikarbonom

Još jedan odličan borac protiv neugodnog mirisa je soda bikarbona. Napravi pastu od 1⁄2 šalice sode i 2 žlice vode. Umoči četkicu s mekanim vlaknima u pastu i istrljaj sve površine posuđa, plastičnih kutija ili lonaca. Ostavi da djeluje do sat vremena, a zatim dobro isperi vrućom vodom i ostavi da se osuši.

Ocat i soda bikarbona također mogu pomoći kod mrlja od hrane, poput onih od umaka od rajčice. Ako se radi o tvrdokornijim mrljama, posuđe ostavi da se namače u čistom octu preko noći ili ostavi pastu od sode na zaprljanom dijelu do jutra. Nakon toga mirisi i mrlje nestaju!

Kako spriječiti da se neugodni mirisi uopće pojave

Redovito čisti perilicu i sudoper

Mirisi iz perilice mogu se prenijeti na posuđe. Perilicu bi trebalo temeljito čistiti barem četiri puta godišnje, i češće ako ne skidaš ostatke hrane s posuđa prije pranja. Posebnu pažnju posveti filtru perilice i provjeri da odvod nije začepljen.

I prljav sudoper može ponovno "zamastiti" posuđe. Čisti ga redovito te isperi odvod svaki dan kako bi spriječili razvoj bakterija koje uzrokuju mirise. Ne zaboravi čistiti i alate za pranje, četke, spužve i krpe, nakon svake upotrebe, a spužve mijenjaj svakih tjedan do dva.

Pravilno slaži i prazni perilicu

Ako je perilica prenatrpana, neki dijelovi posuđa možda neće biti dobro oprani. Stoga ju slaži pravilno i prazni čim završi s pranjem. Ako ostaviš posuđe u zatvorenoj perilici (čak i ako je čisto), može se stvoriti plijesan i neugodni mirisi koji se prenesu na posuđe.

Koristi vruću vodu

Bilo da pereš ručno ili koristiš perilicu, vruća voda je ključna za uklanjanje masnoća i naslaga s posuđa.

Također je dobro povremeno provjeriti kakvoću vode. Bakterije i minerali u vodi mogu utjecati na učinkovitost deterdženata i uređaja. Ako živiš u području s "tvrdim" vodama (puno minerala), razmisli o ugradnji omekšivača vode kako bi poboljšao rezultate pranja.

Koristi kvalitetan deterdžent za posuđe

Deterdžent koji koristiš trebao bi imati sastojke za uklanjanje masnoće. Prilikom kupnje provjeri ima li na popisu sastojaka surfaktante poput Sodium Lauryl Sulfate (SLS) – oni učinkovito otapaju masnoće i omogućuju da ih voda odnese.

Pravilno spremaj posuđe

Redovito čisti kuhinjske ormariće i police u kojima držiš posuđe, jer se na njima može skupljati masna prašina i zadržavati neugodni mirisi. Nikada ne spremaj posuđe dok je još vlažno jer se na njemu može razviti plijesan, piše Real Simple.
Baci napuknuto i oštećeno posuđe

Pukotine na plastici ili keramici savršeno su skrovište za bakterije koje uzrokuju neugodne mirise. Ako imaš napuknute ili okrhnute tanjure, zdjele ili posude, vrijeme je da ih se riješiš.