Predsjednik SAD-a Joe Biden sinoć je zaokružio svoju polustoljetnu političku karijeru posljednjim govorom u Ovalnom uredu, u kojem je označio oligarhiju, gomilanje bogatstva i lavinu dezinformacija kao opasnosti za demokraciju.

Biden je otvorio svoj govor pozivanjem Amerikanaca na zbližavanje, ali je ubrzo upozorio na opasnu razinu koncentracije bogatstva u SAD-u.''Naš sustav kočnica i ravnoteža možda nije savršen, ali je održavao našu demokraciju gotovo 250 godina, puno duže nego što je to uspjelo bilo kojoj drugoj naciji'', rekao je.

Isto tako, upozorio je na "tehnološki industrijski kompleks" koji donosi "lavinu dezinformacija, omogućujući zlouporabu moći". ''Slobodni tisak se raspada'', dodao je Biden.

Biden će predsjedničku dužnost predati Donaldu Trumpu u ponedjeljak, 20.siječnja, u podne po lokalnom vremenu. Novi-stari predsjednik u svoj je tim pozvao milijardera Elona Muska, vlasnika društvene mreže X na kojoj ga je često promovirao, kao posebnog savjetnika za rezanje troškova u vladinim uredima.

Njegova stranka ima vrlo malo utjecaja

Bidenov je svoj oproštajni govor održao u trenucima kada Demokratska stranka ima vrlo malo utjecaja na nacionalnu politiku, dok je s druge strane, Trump već odabrao članove kabineta koji su obećali da će preokrenuti tradicionalne saveze i norme vladanja.  

Predsjednikom SAD-a Biden je postao nakon pobjede na izborima 2020.godine, da bi se četiri godine kasnije odlučio, u dobi od 80 godina, natjecati za novi mandat, uvjeren da je jedini Demokrat koji može pobijediti Trumpa.

Odustao nakon katastrofalne debate s Trumpom

No, u srpnju prošle godine bio je primoran odustati od utrke nakon katastrofalnog nastupa u debati protiv Trumpa. U redovima Demokrata ima onih koji ga smatraju krivcem za izborne poraze u studenome, kada stranka nije uspjela osvojiti većinu u nijednom domu Kongresa, a Kamala Harris nije uspjela postati prvom američkom predsjednicom.

Biden i njegovi suradnici vodili su zemlju kroz oporavak od covid pandemije, financirali obnovu infrastrukture, poticali proizvodnju novih poluvodičkih čipova te se uhvatili u koštac brojim izazovima kao što su klimatske promjene i društvene nejednakosti.

Međutim, nisu uspjeli stati na kraj inflaciji i podjelama u društvu, a pobjeda nad Trumpom pokazala se samo privremenom. Budući predsjednik najavio je da će poništiti mnoge poteze koje je povukla Bidenova administracija.

"Sve što je želio je ostati upamćen po velikim stvarima"

''Sve što je Joe Biden želio jest da bude upamćen po velikim stvarima koje je učinio za ovu zemlju, no one su, barem kratkoročno, ostale u sjeni njegove loše odluke da se ponovno kandidira'', kazao je bivši savjentik predsjednika Obame David Axelrod.

''Činjenica da se Trump vraća na vlast moćniji nego što je bio kada je otišao, jest nesretan kraj priče'', dodao je.

U ranije poslanom priopćenju, Biden je istaknuo da se kandidirao za predsjednika jer je vjerovao da je ugrožena ''duša Amerike''. Te riječi vrijede i danas, dodao je, te pozvao građane da se nastave boriti za zemlju kojoj su u fokusu jednakost, život, sloboda i pravo na sreću.

Njegov dugogodišnji saveznik, senator Chris Coons, podsjetio je da se aktualni predsjednik na početku mandata suočio s nizom kriza - ekonomskom, zdravstvenom te onom demokratskom, referirajući se na provale Trumpovih pristaša u Capitol 6.siječnja 2021.

"Najveće postignuće mu je oporavak od pandemije"

''Oporavak od pandemije bila je njegovo najveće postignuće'', izjavio je Coons. Osim toga, uz Bidenov se mandat veže ekonomski oporavak koji je prkosio predviđanjima o recesiji, čak i dok je inflacija rasla, a cijene ostale visoke.

Na prošlogodišnjim izborima, Republikanci su iskoristili frustraciju javnosti zbog visokih cijena, nadopunivši je optužbama za ''demokratski elitizam, odvojen od glasača iz radničke klase'', kao i optužbama o imigrantima kao uzročnicima visokih cijena, za što nisu predočeni jasni dokazi.

''Ne možete okrenuti četiri i pol desetljeća rastuće nejednakosti s par godina dobrih gospodarskih rezultata i promjenama u javnim politikama'', navela je predsjednica Economic Policy Institutea Heidi Shierhol.

Kaotično povlačenje iz Afganistana

Kada je riječ vanjskoj politici, mandat su obilježeili ruska agresija i rat u Ukrajini, rat u Pojasu Gaze i povlačenje iz Afganistana. Trinaest pripadnika američke vojske poginulo je upravo tijekom kaotičnog povlačenja iz Afganistana u kolovozu 2021.  Bidenova popularnost nikada se od toga nije oporavila.

Njegova potpora Izraelu, čije je vodstvo osumnjičeno za ubojstva desetke tisuća Palestinaca koja su uslijedila nakon Hamasovog napada na Izrael 7.listopada 2023., izazvala je podjele među američkim demokratima i gubitak popularnosti među lijevo orijentiranim biračima.