U emisiji Plenum Federalne televizije otvorena je rasprava o sve izraženijem nezadovoljstvu unutar Hrvatskog narodnog sabora BiH, mogućnosti pluralizacije hrvatskog političkog korpusa i najavama stvaranja novog političkog bloka koji bi se na predstojećim Općim izborima suprotstavio dosadašnjoj dominaciji HDZ-a BiH, prenosi Dnevni Avaz.

U emisiji su sudjelovali Ilija Cvitanović (HDZ 1990), Ivo Tadić (HDS), Marinko Čavara (HDZ BiH) te povjesničar i publicist Dragan Markovina.

Predsjednik HDZ-a 1990 Ilija Cvitanović najavio je da četiri hrvatske stranke, HDZ 1990, Hrvatski nacionalni pomak, Hrvatska seljačka stranka i Hrvatski demokratski savez, već godinu i pol prije izbora djeluju u dogovoru kako bi zajedno nastupile na izborima.

Naglasio je da hrvatski narod, kako kaže, ''vapi za demokratizacijom i pluralizmom'' te da se novo političko okupljanje temelji na nezadovoljstvu radom HNS-a i pokušaju zaustavljanja egzodusa Hrvata iz BiH.

''Mi nosimo određeni legitimitet i smatramo da hrvatski narod nije dobro predstavljen u proteklih 20 godina. Vrijeme će pokazati što narod o tome misli'', poručio je Cvitanović.

Upozorio je i na nedostatak odlučnosti u rješavanju pitanja Izbornog zakona: ''Ako 20 godina to nismo uspjeli promijeniti, onda nemamo kapaciteta. SDA nije htjela, Trojka ne želi i dalje se vrte iste priče.''

Marinko Čavara iz HDZ-a BiH složio se da postoji blokada, ali je odgovornost, prema njegovim riječima, kolektivna: ''Bošnjački politički čimbenici nisu pokazali interes da se riješi pitanje legitimnog predstavljanja Hrvata. No, ni Hrvati nemaju moć sami donositi ili zaustavljati odluke.''

Cvitanović mu je odgovorio: ''Govorim o legitimitetu u HNS-u. U HNS-u se često događa ono što mi potenciramo u Federaciji, potpuno s pravom, jer bošnjački politički predstavnici će ubiti državu željom da imaju dva člana Predsjedništva BiH. Srbi će izgubiti sve ono što imaju jer žele kruha preko pogača. Imaju tri veta na razini Bosne i Hercegovine, imaju svoju republiku, pa šta hoće više? Često se u HNS-u događa da HDZBiH se ponaša kao Bošnjaci u Federaciji ili Srbi u RS-u - da majorizira. Mi ne možemo, kolega Čavara, dijeliti odgovornost na isti način, iako imamo kompatibilne stavove oko ključnih pitanja, jer ste vi, poslije svakih izbora, bez obzira na deklaracije HNS-a, sami formirali vlast, zanemarujući doprinos bilo koga. Okej, neka ste, ali imamo li efekte tog djelovanja? Ja da sam vodio politiku pri formiranju vlasti, ne bi se formiralo Vijeće ministara ni s Trojkom, ni s bilo kime drugim dok se ne promijeni Izborni zakon. Vi ste taj put izabrali. Mi podržavamo Izborni zakon. Dat ćemo ruku da se sve blokira dok se ne promijeni Izborni zakon''.

Povjesničar Dragan Markovina istaknuo je da je politički višak u studiju, ali je podržao osnovni zahtjev o pravu Hrvata da biraju svog člana Predsjedništva BiH. Ipak, kritizirao je stanje pluralizma: ''To nije pluralizam kad imate samo desno i desnije. Nema liberalnih ni lijevih stranaka. Mene nitko od ovih ljudi ne predstavlja.''

Pozvao je na osnivanje hrvatskih socijaldemokrata koji bi se mogli pozicionirati prema većinskom biračkom tijelu, kako u Federaciji, tako i u RS-u.

Ivo Tadić (HDS) složio se da je nedopustivo da se i dalje ne rješava pitanje izbora hrvatskog člana Predsjedništva BiH: ''Sramota je da to nije riješeno. Situacija je ozbiljna i bojim se da se u idućih godinu i pol neće dogoditi ništa osim uobičajenog, povlačenja sredstava, kupovanja birača i još dubljeg razočaranja.''