Pad novčanih doznaka iz inostranstva nastavljen je i u drugom kvartalu, što potvrđuje podatak Centralne banke BiH da je od travnja do kraja lipnja dijaspora u BiH poslala 220 milijuna maraka manje u odnosu na isto vrijeme prošle godine.

Prema podacima Centralne banke BiH, ukupni tekući transferi u drugom kvartalu iznosili su oko 904 milijuna maraka, od čega se na novčane doznake iz inostranstva odnosilo oko 554 milijuna maraka, dok se ostatak odnosio na ostale transfere.

Pad doznaka zabilježen je i u prvom kvartalu ove godine, kada je iz dijaspore stiglo 23 milijuna manje.

Prema podacima ove financijske institucije, u prošloj godini dijaspora je po osnovu novčanih doznaka u BiH poslala ukupno 2,9 milijardi maraka, dok je godinu ranije po tom osnovu stiglo 2,8 milijardi KM.

Član Udruženja ekonomista RS "SWOT" Aleksandar Ljuboja istaknuo je za "Glas Srpske" da je na pad transfera sigurno uticala pandemija virusa korona, te da, s obzirom na nepovoljnu epidemiološku situaciju, možemo očekivati isti trend i do kraja godine.

On je objasnio kako je dobar dio naših građana koji rade u inostranstvu u ostao bez posla ili su im plaće smanjene, a osim toga i vlade zemalja u zapadnoj Europi donosile su razne mjere koje su onemogućavale kretanje građana s ciljem sprečavanja širenja covida-19.

"Sve je to uticalo na to da naši ljudi koji živi i rade u zapadnoj Europi prvo nisu mogli doći u BiH, te smo na taj način ostali bez tog izravnog priliva novca koji je veoma značajan, a sa druge strane zbog toga što su ostajali bez posla ili su im smanjene plaće manje novca su slali putem banaka ili drugih sustava stranog platnog prometa", pojasnio je Ljuboja.

Dodao je kako ne treba zanemariti ni psihološki čimbenik, odnosno strah od neizvjesne budućnosti, što je također uticalo na to da se smanji volumen novčanih doznaka.

"Usljed pandemije građani dio novca ostavljaju u neke rezerve ili jednostavno prolongiraju potrošnju, te na taj način dolazi do smanjenja pojedinačnih doznaka. Po svemu sudeći, tako će biti i dalje. Imajući u vidu da kvartalno stiže za oko 200 milijuna manje, za godinu će biti skoro milijardu maraka manje", rekao je Ljuboja.