"Sa žaljenjem konstatiram da više od tri godine političke stranke nisu uspjele ostvariti nikakav značajan napredak na izvršenju presude u predmetu “Sejdić-Finci. Proces u kojem je EU pružila pomoć nije doveo do rezultata zog nesposobnosti političkih lidera da deklarirano obećanje pretvore u konkretno djelovanje. Zato žalim što je bilo neophodno da otkažemo treći sastanak dijaloga na visokoj razini.

Još jednom naglašavam kako pitanje izvršenja presude "Sejdić- Finci" ostaje otvoreno te da dobija na značaju i hitnosti. Najbolja prilika za rješenje je kroz proces europskih integracija. Neophodan je neprekidni angažman" - naglasio je Fuele.

"Žalim što su se neki politički lideri usmjerili isključivo na stranke i etničke interese s ciljem očuvanja i daljnjeg jačanja aranžmana koji su rezervirani za tri konstitutivna naroda umjesto razrješenja same presude." nastavio je Fuele i dodao:

"Odsustvo djelovanja stranačkih lidera u pogledu pristupanja EU jasno će podrivati proces EU integracija Bosne i Hercegovine i status države kao kredibilnog partnera EU. Još jedni opći izbori suprotni Konvenciji o ljudskim pravima bili bi neprihvatljivi.

Sa žaljenjem konstatiram kako nedostatak iskrenog angažiranja lidera na ukidanju ustavne diskriminacije građana BiH i usklađivanje zakonskih prava sa Europskom konvencijom prije svega šteti građanima države.

Neophodni su kredibilni napori na izvršenju presude kako bi SAA s BiH u cjelosti stupio na snagu. Potrebno je da država BiH izvrši presudu "Sejdić- Finci" ukoliko želi biti u poziciji da podnese kredibilan zahtjev za članstvo kojeg će razmotriti EU, inače neće moći biti moguće razmotriti daljnje korake" - poručio je Fuele. "Odluku kako će se EU angažirati u rješavanju ovog pitanja donijet će Ashton i zemlje EU-a. Nadam se da će odluka EU-a, kakva god bila, doprinijeti pronalaženju rješenja", rekao je Fule na konferenciji za novinarima.

Što su rekli prozvani

Lider SBB-a Fahrudin Radončić rekao kako je optimista, upitavši prisutne ima li alternative. "Što je alternativa? Beznađe, anarhija, radikalizam, ekonomsko zaostajanje? Mi moramo biti optimisti jer smo osuđeni na optimizam", rekao je Radončić i dodao da SBB želi biti dio rješenja, a ne problema. Predsjednik SDP-a Zlatko Lagumdžija kazao je da u ovom trenutku vidi samo dva modela koja imaju šansu da u vezi njih bude postignut sporazum. "To je model o kojem smo razgovarali prije 15-20 dana u Bruxellesu i poslije Bruxellesa i to je model koji stoji u Parlamentu već godinu dana i više, a to je da se ukine etnička denominacija", rekao je Lagumdžija.

Lider HDZ-a BiH Dragan Čović kazao je nakon sastanka da više nije uvjeren kako će pitanje izbora članova Predsjedništva BiH biti lako riješeno. Međutim, istakao je da HDZ BiH ostaje privržen dogovoru po pitanju izbora u Dom naroda Parlamenta BiH, kao i razgovorima sa ostalim liderima stranaka kada je u pitanju izbor Predsjedništva BiH.

Član Predsjedništva SDA Šefik Džaferović rekao je na sastanku da je SDA, iako u opoziciji, spremna i dalje sudjelovati u nalaženju rješenja. Smatra da presuda najlakše može biti implementirana ako budu uklonjene sve etničke odrednice u Ustavu BiH te na taj način bude omogućeno svim građanima kandiranje i izbor u Predsjedništvo BiH. SDA nije za asimetrična niti bilo kakva rješenja koja, i u tragovima, mogu da vode ka formiranju trećeg entiteta. "Glavni problem u provođenju odluke u predmetu Sejdić-Finci vezan je za dogovor u Federaciji BiH, a Republika Srpska postala je svojevrsni talac nerješavanja tog pitanja, rekla je u Sarajevu međunarodna tajnica SNSD-a Željka Cvijanović.

Ona je nakon susreta sa Fuleom izjavila da su pitanje "Sejdić-Finci" neke stranke često zloupotrebljavale kako bi iznosile stavove koji nemaju veze sa suštinom pitanja.

Predsjednik HDZ-a 1990 Božo Ljubić rekao je da je optimist da do polovine godine može biti postignut dogovor o implementaciji odluke "Sejdić-Finci", te da BiH može doći do uvjeta za kredibilnu aplikaciju za članstvo u EU. Kazao je kako treba tražiti usluge EU-a i ekspertnu pomoć Venecijanske komisije i Vijeća Europe. U BiH u ovom trenutku nema rješenja za provođenje odluke Europskog suda za ljudska prava u Strasbourgu u predmetu "Sejdić-Finci", rekao je predsjednik SDS-a Mladen Bosić. On je nakon susreta sa europskim komesarom za proširenje Štefanom Fuleom rekao novinarima kako je bio uvjren da je dogovor postignut u Bruxellesu, jer je bilo ostalo da bude dogovoreno nekoliko stvari među partnerima u Federaciji BiH.

"Nadam se da će četvorka u FBiH ovih dana ponovio sjesti i razmotriti što se događa ukoliko ne bude postignut dogovor", istakao je Bosić. Ako se ne provede presuda, opći izbori neće biti priznati.

R.I: Dnevnik.ba