Osnovne značajke najskupljih poslovnih prostora su blizina klijenata, dobra prometna povezanost te veliki kulturni i maloprodajni značaj. Najskuplji poslovni prostori prvenstveno privlače kompanije koje ostvaruju velike marže, poput pravnih i konzultantskih firmi, banaka i drugih kompanija koje nude financijske usluge. Takve kompanije procjenjuju da su im prednosti skupog najma veće od troškova.

12 najskupljih područja za najam poslovnih prostora. Cijene su izražene u američkim dolarima po kvadratnom metru:

1. LONDON: St.James's – 194 dolara

Na vrhu ljestvice St. James u londonskom West Endu, dom najvećih „hedge“ fondova, državnih fondova te raznih investicijskih menadžera. Glavne prednosti tog područja su sjajna povezanost, dojam luksuza i blizina klijenata.

2. HONG KONG : Central - 162 dolara

Central je nezaobilazno područje ovog međunarodnog bankarskog i financijskog središta. Lokacija nudi najbolje hotele, luksuzne dućane (shopping je ozbiljan „sport“ u Hong Kongu) te odličnu prometnu povezanost i pješačku infrastrukturu, što je velika prednost za vrijeme vlažnih i vrućih ljeta.

3. PEKING: Finance Street – 137 dolara

Pekinško trgovačko područje je specijalno dizajnirano za privlačenje najvećih financijskih institucija. Najveće državne kompanije, globalne investicijske banke i osiguravateljske kompanije su prihvatile poziv za najam.

4. ŽENEVA: Rue du Rhône – 116 dolara

Rue du Rhône je najpoželjnija ženevska lokacija za banke i privatne financijske kompanije. Luksuzni maloprodajni dućani također omogućavaju cirkulaciju velikih količina novca.

5. SILICIJSKA DOLINA: Menlo Park – 111 dolara

Sand Hill Road U Menlo Park je dom mnogim venture kapitalistima koji su Silicijsku dolinu učinili epicentrom tehnološkog svemira.

6. MOSKVA: Kremlj – 107 dolara

Uredski prostori na području Kremlja su magnet za ruske i međunarodne financijaše. Nova gradnja je strogo ograničena, a to pomaže u dizanju cijena postojećih nekretnina i uredskih prostora.

7. MANHATTAN: Peta Avenija – 104 dolara

Već dugo poznata kao najskuplja svjetska šoping ulica, Peta Avenija je također dom mnogim „hedge“ fondovima koje privlače vrhunski uredski prostori u centru Manhattana. 8. SINGAPUR: Raffles Place/Marina Bay – 103 dolara Srce singapurške financijske četvrti prometno je povezano najmodernijom podzemnom željeznicom i svojim stanarima nudi odličan okoliš za rad, život i igru. 9. PARIZ: Zlatni trokut, Champs Elysées – 99 dolara Champs Elysées je središte turizma i maloprodaje Pariza, a poznato je i po odličnim uredskim nekretninama. Banke, pravne tvrtke i korporacije cijene tu lokaciju zbog dostupnosti, visokokvalitetne gradnje i blizine klijenata. 10. TOKIO: Marunouchi – 98 dolara Marunouchi, smješten zapadno od Tokijskog kolodvora je već dugo poznat kao uredska četvrt. Na nižim katovima zgrada obično su smješteni luksuzni maloprodajni lanci, a viši katovi su rezervirani za urede. 11. ZURICH: Uraniastrasse i Paradeplatz – 91 dolar Uraniastrasse i područje oko Paradeplatza u Zurichu su poslovna četvrt odlične pristupačnosti i drugih pogodnosti. Stoga ne iznenađuje činjenica da je većina najmoprimaca iz bankarskog sektora. 12. ŠANGAJ: Lujiazui – 87 dolara Lujiazui se preobrazio iz puste livade u živopisno financijski kvart u samo 20 godina. Sada su tamo sjedišta preko 650 međunarodnih kompanija i financijskih institucija. Mnoge od ovih lokacija će vrlo vjerovatno ostati u „Top 12“ u bližoj budućnosti. Poredak bi se mogao izmijeniti zbog oporavka globalnog tržišta i okretanja tržištima u razvoju. Primjerice, Tokio će se vjerovatno s vremenom još više dići na ljestvici. Kako se „venture“ kapitalisti i tehnološke kompanije budu oporavljali i zahuktavali, tako će možda i neka druga poslovna središta upasti na ljestvicu najskupljih.