Ukupni indeks menadžera nabave (PMI), koji obuhvaća proizvodni i uslužni sektor eurozone, u siječnju je tako uvećan na 48,6 bodova, sa 47,2 boda u prosincu. Dosegnuo je tako najvišu razinu u posljednjih 10 mjeseci i snažniji je u odnosu na prvotno procijenjenih 48,2 boda, objavila je ugledna londonska tvrtka za prikupljanje i obradu podataka.

Iako bilježi poboljšanje tri mjeseca zaredom, ukupni PMI indeks i dalje svjedoči o padu aktivnosti u eurozoni budući da je ispod 50 bodova, i to još od veljače lani.

Privatne kompanije čine približno dvije trećine gospodarstva eurozone pa se PMI indeks, dobiven temeljem istraživanja među čelnicima u tisućama kompanija eurozone, smatra dobrim pokazateljem aktivnosti u regiji.

Ono što bi političare moglo zabrinuti produbljeni je jaz između Njemačke, najvećeg gospodarstva eurozone, i Francuske, drugog po veličini gospodarstva, koji se očituje u najnovijim podacima.

“Eurozona pokazuje jasne znakove oporavka, uz naglo smirivanje krize u siječnju, tako da se regija približava stabilizaciji u prvom tromjesečju”, kazao je glavni Markitov ekonomist Chris Williamson.

“U Njemačkoj rast uvelike oscilira, no njezin se jaz u odnosu na Francusku, koja bilježi pad, dodatno produbio i najveći je od 1998. kada su se počele provoditi te ankete”, upozorio je.

Markitov ukupni njemački PMI u siječnju je zabilježio najsnažniji mjesečni skok od kolovoza 2009. i time zabilježio najvišu razinu od lipnja 2011. S druge strane, u susjednoj se Francuskoj odgovarajući indeks strmoglavio na najnižu razinu u posljednje gotovo četiri godine.

Francuski PMI lošiji je i od onog za posrnula gospodarstva Španjolske i Italije.

Odvojeni PMI za uslužni sektor, koji čini gotovo polovinu gospodarstva 17-člane eurozone, također je dosegnuo najvišu razinu u 10 mjeseci, od 48,6 bodova, nasuprot 47,8 bodova u prethodnom mjesecu, i iznad je prvotno procijenjenih 48,3 boda, prenosi HRT.