Predsjednik Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) Theodor Meron danas je u Uzdolu, u općini Prozor, odao počast žrtvama okrutnih i užasnih djela koja su počinjena 14. rujna 1993. godine na mjestu gdje je danas izgrađen Spomenik stradalim u rujnu 1993.

Tom prilikom obiteljima onih kojima je ovaj spomenik podignut Meron je uputio izraze najdublje sućuti zbog njihovog gubitka.

''Ujedno sam i počaščen i tužan što sam ovdje s vama i želim naglasiti važnost koju spomenici, kao što je ovaj, imaju da bi se osiguralo da se tragični događaji koji su se dogodili u ovoj zajednici kao i u cijeloj regiji nikada ne zaborave'', rekao je Meron.

Istaknuo je da suđenja u Tribunalu ne mogu vratiti one koji više nisu sa nama i da će ''možda učiniti malo da zacijele rane onih koji su preživjeli''.

''Ali, nadam se da će rad Tribunala značajno doprinijeti društvu u kojem će pobijediti vladavina prava, ne samo u ovoj lokalnoj zajednici nego u svim ratom pogođenim zajednicama širom BiH, kako se patnje onih kojima je podignut spomenik ovdje u Uzdolu više nikada ne bi ponovile'', kazao je Meron.

Kazo Zelenika, koji je u Uzdolu izgubio svoju obitelj, oca, majku i kćer, rekao je da su obitelji stradalih izgubile povjerenje u sudstvo u BiH.

''Na sastanku s Meronom želimo naglasiti da nitko nije odgovarao za žrtve u Uzdolu'', rekao je Zelenika.

Ratni zločin u selu Uzdol počinili su pripadnici Armije BiH, pri čemu je ubijeno 29 hrvatskih civila i 12 pripadnika Hrvatskog vijeća obrane.

Također, u okviru trodnevne posjete BiH Meron je danas posjetio logor Čelebići kod Konjica  u kojem je od svibnja do prosinca 1992. godine bilo zarobljeno oko 400 logoraša srpske nacionalnosti.
 

EKSKLUZIVNO: Pogledajte materijal koji dokazuje odgovornost Sefera Halilovića za pokolje koji su se dogodili na Uzdolu, Grabovici i Trusini:
 

Pročitajte Direktive koje govore o ulozi Sefera Halilovića sa IKM Jablanica Armije BiH

Direktiva Jug 93
Neretva 93