Članovi Vijeća učenika škole napravili su plakat sa jasnim porukama zašto trebamo biti tolerantni. Na početku obilježavanja Međunarodnog dana tolerancije učenici su pripremili kratku radionicu pod nazivom: Kako prihvatiti isključenost iz grupe? Cilj ove radionice je potaknuti učenike na raspravu o poziciji moći u društvu, naučiti ih što je diskriminacija i kako je suzbiti, važno je osvijestiti učenike kako svaki pojedinac ima određeni položaj i moć u društvu. Zato se mi kao jedinke ili društvo trebamo boriti protiv stereotipnog mišljenja prema određenim pojedincima ili skupinama npr. invalidi, Romi, Hrvati, Bošnjaci, Srbi, liječnici, učitelji, rockeri, narodnjaci, Kinezi…

Na kraju je učenica Ružica Jeličić pročitala pismo povodom obilježavanja Dana tolerancije upućeno njenoj prijateljici Azri iz Prozora u kojem iskazuje nadu da će ova i buduće generacije biti nositelji tolerancije i građenja boljih odnosa u među ljudima.

Svake godine 16. studenog u svijetu obilježava se Međunarodni dan tolerancije To je prilika da se podsjetimo i osvijestimo o važnosti tolerancije. Tolerancija je poštivanje, prihvaćanje i uvažavanje bogatstva različitosti svjetskih kultura, oblika izražavanja i bivanja ljudi. Biti tolerantan znači biti slobodan, čvrsto se držati svojih uvjerenja i prihvaćati da se i drugi drže svojih. To znači prihvaćanje činjenice da ljudska bića, prirodno različita u svojim nastupima, situacijama, govoru i ponašanju i vrijednostima imaju pravo živjeti u miru i da budu kakva jesu. Zadaća svih roditelja, učitelja, odgojitelja je objasniti djeci kako nema ništa lošeg u ljudima druge boje kože, nacije, vjere, kulture, zanimanja. Djecu prije svega treba naučiti da izrugivanje zbog nečega što ne možemo promijeniti nije opravdano, jer drugome nanosi bol. Glavna poruka sa ovog susreta je:

Zatvorite oči na razlike, jer smo, kakvi god bili, svi mi ljudi. Kada ti je potrebna pomoć, nećeš birati koju boju kože ima, i s kojeg je meridijana tvoja “zadnja nada”.

Nikica Beljo