Administracija predsjednika Donalda Trumpa objavila je da zamrzava više od dvije milijarde dolara saveznog financiranja Harvardu, samo nekoliko sati nakon što je elitno sveučilište odbilo popis zahtjeva koji su stigli iz Bijele kuće.

"Današnja izjava Harvarda samo potvrđuje duboko ukorijenjen osjećaj privilegiranosti koji je prisutan na najprestižnijim sveučilištima u zemlji", poručilo je američko ministarstvo obrazovanja.

Zahtjevi vezani uz antisemitizam na kampusu

Bijela kuća prošlog je tjedna poslala popis zahtjeva Harvardu navodeći da su usmjereni na borbu protiv antisemitizma na kampusu. Zahtjevi su uključivali promjene u upravi, praksama zapošljavanja i postupcima upisa.

Harvard je odbio zahtjeve optuživši Bijelu kuću da pokušava "kontrolirati" njihovu zajednicu.

Riječ je o prvom velikom američkom sveučilištu koje se otvoreno suprotstavilo pritisku Trumpove administracije. Bijela kuća tražila je opsežne promjene koje bi značajno promijenile način funkcioniranja sveučilišta i predale velik dio kontrole federalnoj vladi.

Sukob oko sveučilišne autonomije

Predsjednik Trump već je optuživao vodeća sveučilišta da ne štite židovske studente, posebno nakon što su brojni kampusi prošle godine bili zahvaćeni prosvjedima protiv rata u Gazi i američke potpore Izraelu.

Rektor Harvarda Alan Garber naveo je u pismu da je Bijela kuća poslala "proširenu i ažuriranu verziju zahtjeva" uz upozorenje da sveučilište "mora ispuniti uvjete" ako želi zadržati financijski odnos s državom.

"Obavijestili smo administraciju preko odvjetnika da nećemo prihvatiti predloženi sporazum", napisao je Garber i dodao: "Sveučilište neće predati svoju neovisnost i odustati od svojih ustavnih prava."

Dodao je da Harvard ne shvaća olako svoju odgovornost u borbi protiv antisemitizma, ali je istaknuo da je vlada prekoračila ovlasti.

"Iako su neki zahtjevi usmjereni na borbu protiv antisemitizma, većina njih predstavlja izravnu državnu regulaciju 'intelektualnih uvjeta' na Harvardu", napisao je.

Što Bijela kuća traži

prijavljivanje studenata „neprijateljski nastrojenih prema američkim vrijednostima“
osiguravanje da svaki odjel ima „različita mišljenja“
angažiranje vanjskog, državno odobrenog revizora da analizira odjele koji najviše potiču antisemitističko uznemiravanje
ukidanje svih politika i programa raznolikosti, jednakosti i uključivosti (DEI)
disciplinske mjere za događaje koji su se odvijali tijekom prosvjeda protekle dvije godine

Nakon Garberova pisma ministarstvo obrazovanja objavilo je da odmah zamrzava 2.2 milijarde dolara grantova i 60 milijuna dolara ugovora s Harvardom.

"Poremećaji u obrazovanju koji su pogodili kampuse posljednjih godina su neprihvatljivi", navodi se u priopćenju.

"Uznemiravanje židovskih studenata je neprihvatljivo. Vrijeme je da elitna sveučilišta problem shvate ozbiljno i poduzmu konkretne promjene ako žele i dalje primati novac poreznih obveznika", dodaje se.

Bijela kuća također navodi da Harvard "posljednjih godina ne ispunjava intelektualne i građanske uvjete koji opravdavaju federalna ulaganja".

Harvard odgovara tužbom

U ožujku je administracija predsjednika Trumpa najavila da preispituje 256 milijuna dolara u federalnim ugovorima i grantovima na Harvardu uz dodatnih 8.7 milijardi dolara u višegodišnjim obvezama.

Profesori s Harvarda pokrenuli su tužbu tvrdeći da vlada nezakonito napada slobodu govora i akademsku autonomiju.

Trumpova administracija već je povukla 400 milijuna dolara iz financiranja Columbia Universityja optuživši ih da ne štite židovske studente.

Kad je povučeno tih 400 milijuna, ministrica obrazovanja Linda McMahon poručila je: "Sveučilišta moraju poštovati sve savezne zakone o nediskriminaciji ako žele primati državna sredstva."