Islamski džihad, palestinski militantni pokret i saveznik Hamasa u Pojasu Gaze, u nedjelju je osudio izjavu američkog predsjednika Donalda Trumpa kojom je sugerirao preseljenje Palestinaca iz te enklave u okolne države, kazavši da taj prijedlog ohrabruje ''ratne zločine i zločine protiv čovječnosti''.

Povratnik u Bijelu kuću u subotu je novinarima na letu Air Force Onea rekao da želi da Jordan, Egipat i druge arapske zemlje prime veći broj palestinskih izbjeglica kako bi se moglo ''počistiti'' razoreno područje.

''Govorimo o vjerojatno oko milijun i pol ljudi, a mi samo očistimo cijelu stvar i kažemo 'znate, gotovo je''', prenosi američka agencija republikančeve riječi.

Palestinski pokret priopćio je kako je ta izjava u skladu s najgorim aspektima krajnje desnog cionizma, da ''nastavlja politiku nijekanja postojanja palestinskog naroda'' te ohrabruje ''nastavak ratnih zločina i zločine protiv čovječnosti''.

Krajnje desni izraelski ministar financija Bezalel Smotrich u nedjelju je rekao da je Trumpov prijedlog ''čišćenja'' izvrsna ideja.

''Nakon godina veličanja terorizma, Palestinci će moći uspostaviti novi i lijep život negdje drugdje'', dodao je Smotrich čija je stranka ključna za koaliciju vlade Benjamina Netanyahua.

Trump je dan ranije, upitan je li riječ o trajnom ili privremenom rješenju, odgovorio da ''može biti jedno ili drugo''.

Istodobno, izraelske snage ubile su tri osobe i ranile 31 osobu koje su se pokušavale vratiti u južni Libanon, gdje su izraelske snage ostale na terenu nakon što je rok za njihovo povlačenje prošao u nedjelju, priopćilo je libanonsko ministarstvo zdravstva.

Izrael je priopćio da namjerava zadržati vojsku na jugu nakon nedjeljnog roka određenog prekidom vatre uz posredovanje SAD-a koji je zaustavio prošlogodišnji rat s Hezbolahom, a u subotu je naredio stanovnicima da se ne vraćaju do daljnjeg.

Dogovorom, postignutim krajem studenoga prošle godine, bilo je određeno da se izraelske snage povuku s juga i da se iz tog područja uklone oružje i borci Hezbolaha kojeg podržava Iran, a libanonska vojska tebala je preuzeti to područje. Rok za te operacije bio je 60 dana, a istekao je u nedjelju. Izrael je rekao da Libanon nije u potpunosti proveo uvjete, dok je libanonska vojska koju podržava SAD u subotu optužila Izrael za odgodu povlačenja.

Palestinski pokret Hamas optužio je Izrael da je prekršio sporazum o prekidu vatre u Pojasu Gaze nastavljajući sprječavati povratak raseljenih u sjeverni dio enklave.

"Hamas i posrednici prate akcije Izraela, koji zabranjuje raseljenim osobama da se vrate iz južne Gaze u svoje domove na sjeveru, a ovo predstavlja kršenje sporazuma o prekidu vatre", navodi se u priopćenju pokreta.