Pušači u talijanskoj financijskoj i modnoj prijestolnici Milanu riskiraju kaznu zapale li cigaretu na gradskim ulicama ili prepunim javnim površinama, nakon što je danas na snagu stupila najstroža zabrana u zemlji. Oni koji se ogluše o novu zabranu u zagađenom gradu na sjeveru Italije mogli bi biti kažnjeni između 40 i 240 eura, a ta kazna ne odgovara svim stanovnicima.

"Novi je zakon po mojem mišljenju pretjeran. Slažem se da neću pušiti u zatvorenom prostoru niti blizu starije osobe ili djeteta, ali zabrana pušenja na otvorenom za mene donekle ograničava osobnu slobodu", rekao je AFP-u lokalni vodoinstalater Morgan Ishak (46).

Milanska uredba o kvaliteti zraka, koju je 2020. donijelo gradsko vijeće, poziva na postupno strožu zabranu pušenja. Od 2021. godine zabranjeno je pušiti u parkovima i na igralištima te autobusnim stajalištima i sportskim objektima.

Najnovija zabrana pušenja, koja je stupila na snagu 1. siječnja, odnosi se na "sve javne prostore, uključujući ulice", osim "izoliranih mjesta gdje je moguće održavati razmak najmanje 10 metara od drugih osoba", stoji u tekstu.

Lokalni dužnosnici kažu da je cilj mjere smanjenje čestica u zraku kako bi se "poboljšala kvaliteta gradskog zraka, zaštitilo zdravlje građana, uključujući zaštitu od pasivnog pušenja na javnim mjestima, koja posjećuju i djeca", navodi se u priopćenju.

Zabrana se ne odnosi na e-cigarete

Stellina Lombardo (56), nepušačica, rekla je da podržava strožu zabranu pušenja.

"Uvelike se slažem jer je pušenje odgovorno za veliko zagađenje, u ovom razdoblju kada uvelike patimo od klimatskih promjena, takva mjera može pomoći u smanjenju učinaka onečišćenja koje uništava planet", rekla je. Zabrana - koja se uvodi uoči Zimskih olimpijskih igara Milano-Cortina 2026. - ne odnosi se na e-cigarete.

Smješten usred industrijske Padske nizine i zagušen cestovnim prometom, Milano je jedan od najzagađenijih gradova u Europi što se tiče zraka. Prva talijanska nacionalna zabrana pušenja uvedena je 1975., a njome se zabranilo pušenje u javnom prijevozu, u učionicama i nekim drugim prostorima.

Godine 1995. zabrana je proširena na površine javne uprave, a 2005. na sve zatvorene javne površine, što ju je u to vrijeme učinilo pionirskom u Europi. Oko 19 posto Talijana puši, prema podacima Nacionalnog instituta za statistiku (ISTAT) na temelju podataka iz 2023., što je niže od prosjeka Europske unije od 24 posto.

S prosječnom cijenom od oko šest eura po kutiji cigarete su u Italiji također među najjeftinijima u Europi, gdje su češće cijene od oko 10 eura. Unutar Europske unije 17 zemalja donijelo je zakone o zabrani pušenja, a najstrože su Irska, Grčka, Bugarska, Malta, Španjolska i Mađarska.

U Europi najmanje pušača ima u Švedskoj, gdje puši 8 posto stanovništva. Najgora je Bugarska, u kojoj pušači čine 37 posto.