Naranče su, kao i sve drugo, postale toliko skupe da nam se srce kida kad neku moramo baciti zato što je istrunila ili se osušila, osobito ako je riječ o domaćima, neprskanima koje više nije ni lako pronaći. Pitanje njihovog pravilnog čuvanja stoga je dodatno dobilo na važnosti. Možemo li se ugledati na proizvođače i dostavljače ili bismo kod kuće trebali slijediti neka posebna pravila kako bi nam naranče što dulje potrajale i ostale u optimalnom stanju?

Nakon što se naranča ubere, postoje dvije glavne prijetnje njenoj kvaliteti: mikrobi koji mogu ubrzati kvarenje i prirodno "disanje" voća koje, iako je bitno za rast i sazrijevanje, na kraju pridonosi narušavanju okusa i teksture ploda. Kako bi se to riješilo, naranče se nakon branja u pogonima za preradu peru u dezinficijensu, potom se tretiraju fungicidom te se na kraju premazuju slojem voska koji bi trebao smanjiti gubitak vlage i produžiti im vijek trajanja.

Nakon što su naranče oprane i tretirane, čuvaju se na temperaturi od 5 stupnjeva te se na odredište otpremaju u rashlađenim spremnicima. No, u trgovinama stoje na sobnoj temperaturi... I eto dileme: držati ih u hladnjaku ili ne? S druge strane, neki smatraju da je najbolja metoda za držanje citrusa u mrežicama u kojima mogu "disati", dok drugi tvrde da im je bolje u vrećicama, u kojima neće gubiti vlagu.

Potaknuta svim tim dilemama, kuharica Genevieve Yam obavila je niz pokusa s narančama držeći ih u različitim uvjetima - u vrećicama, u hladnjaku, na sobnoj temperaturi, a neke je čak oprala pa posušila papirom, po uzoru na test s jagodama o kojem se dosta pisalo - te se o svemu navedenom još i savjetovala sa stručnjakom iz američkog Ministarstva poljoprivrede pa je o svemu tome napisala poduži članak koji možete pročitati ovdje.

Malo ćemo ubrzati do konačnog odgovora, jer ne pretjerujemo kad Yamin članak nazivamo podužim. Ispostavilo se kako pranje nimalo nije utjecalo na kvalitetu plodova čuvanih u hladnjaku, dok je onima čuvanima na sobnoj temperaturi smanjilo pojavu plijesni. Držanje u vrećicama pomoglo je narančama čuvanima na sobnoj temperaturi, dok kod onih držanih u hladnjaku nije bitno utjecalo na okus i teksturu.

Konačno i najbitnije, pokazalo se kako su naranče pohranjene u hladnjaku bolje očuvale kvalitetu tijekom dva tjedna koliko je trajao eksperiment: u odnosu na one koje je čuvala na sobnoj temperaturu puno su se manje smežurale i ostale su sočnije. Potpuno u skladu s odgovorom koji je Yamovoj dao spomenuti stručnjak iz Ministarstva poljoprivrede: za očuvanje kvalitete, za naranče je najvažnije da se što dulje drže na niskoj temperaturi, piše Slobodna Dalmacija.