Kako su izvijestili iz Tiskovne agencije banjolučke biskupije (TABB) biskup Komarica je tijekom razgovora upozorio kako je od završetka rata međunarodna materijalna pomoć za obnovu porušenih domova i infrastrukture uglavnom išla srpskim i bošnjačkim povratnicima, jer se za povratak Hrvata iz BiH skoro nitko od domaćih političara nije ni zauzimao.
Primjer Hrvatske
Dodaje se da je upozorio da je ‘bez hrvatskog naroda u Bosni i sama država BiH upitna’ što bi po njemu moglo proizvesti nove tragične posljedice. Direktor Ureda za južnu i središnju Europu u Odjelu za Europu američkog State Departmenta je, prema priopćenju TABB-a, istaknuo kako on i predstavnici Vlade njegove zemlje ne prestaju poticati domaće političare, da ‘odlučnije porade na uspostavi pravne države u BiH i stvaranju preduvjeta za ulazak u EU poput Hrvatske’.
Najpouzdaniji partneri
Moore je dodao da su iz osobnog iskustva predstavnici Crkve bili „najpouzdaniji partneri“ u provedbi raznih socijalnih i odgojno-obrazovnih projekata njegove Vlade u zemljama u razvoju. Pohvalio je i konstruktivne napore Katoličke crkve u Bosni i Hercegovini oko stvaranja ozračja povjerenja i zajedničkog života među pripadnicima ovdašnjih naroda.
Predviđeno je da se direktor Ureda za južnu i središnju Europu u Odjelu za Europu američkog State Departmenta Johnatan Moore, koji je prije odlaska na ovu dužnost bio zamjenik voditelja misije američkog veleposlanstva u BiH danas i sutra susretne s vodećim političkim i državnim dužnosnicima u Mostaru i Sarajevu s kojima će razgovarati o reformama u BiH. (Dnevnik.ba/Večernji list)