Kremlj je u četvrtak objavio da se "posve slaže" sa stajalištem administracije američkog predsjednika Donalda Trumpa u pogledu potrebe da se brzo okonča sukob u Ukrajini, dan nakon što su Kijev i Washington razmijenili grube kritike.

"Oni govore o potrebi uspostave mira što je moguće prije i to putem pregovora. Mi smo također već istaknuli da nam je to stajalište bolje nego ono prijašnje administracije" i "posve se slažemo s američkom administracijom", rekao je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov na konferenciji za novinare, prenio je AFP.

Britanski plan neprihvatljiv

Kremlj je poručio i da bi britanski plan za slanje vojnika u Ukrajinu u sklopu mirovine misije bio Rusiji neprihvatljiv te da sa zabrinutošću prati izjave britanskog premijera Keira Starmera, prenio je Reuters.

Britanski čelnik rekao je da je spreman poslati britanske vojnike u Ukrajinu kao sigurnosno jamstvo u slučaju da se dogovori prekid vatre.

Starmer planira predstaviti Donaldu Trumpu plan za slanje do 30.000 europskih vojnika u Ukrajinu u zamjenu za američku zaštitu za te snage, objavio je Telegraph.

Peskov je rekao da je taj prijedlog neprihvatljiv jer bi uključivao snage države članice NATO-a i prema tome imao posljedice za sigurnost Rusije.

"To nas zabrinjava jer govorimo o slanju vojnih kontingenata, o mogućem, eventualnom slanju vojnih kontingenata iz država članica NATO-a u Ukrajinu", rekao je Peskov novinarima.

"To ima sasvim drukčije značenje iz perspektive naše sigurnosti", rekao je. "Pratimo to jako pozorno."

Scholz: Ukrajina nije kriva za rusku agresiju

Njemački kancelar Olaf Scholz naglasio je u četvrtak važnost držanja perspektive članstva Ukrajine u Europskoj uniji otvorenom te je istodobno oštro odbacio optužbe po kojima je Ukrajina sama kriva za rusku invaziju.

"Ukrajina ne smije biti sputavana u svojoj odluci da bude demokratska, samostalna nacija na putu u Europu", rekao je Olaf Scholz.

On je odbacio optužbe američkog predsjednika Donalda Trumpa na račun Ukrajine da je sama kriva za rusku invaziju.

"Ukrajina nije kriva. Mi u Europi inzistiramo na tome", rekao je Scholz.

On je rekao da u svakom budućem dogovoru između Rusije i Ukrajine treba biti definirano da Ukrajina smije posjedovati snažnu vojsku.

Njemačka je nakon sastanka SAD-a i Rusija u Saudijskoj Arabiji i izjava potpredsjednika SAD-a JD Vancea na Minhenskoj sigurnosnoj konferenciji prošlog vikenda, odbacila pokušaje da se o sudbini Ukrajine odlučuje bez sudjelovanja Europske unije.