Litva je postavila protutenkovske barijere poznate kao "zmajevi zubi" na mostovima koji povezuju zemlju s Rusijom. Ministarstvo obrane je objavilo i da je oko drugog utvrđenog mosta preko rijeke Neman postavljeno "vatreno oružje" kako bi se spriječio mogući ruski napad.

"Utvrde će biti podržane vatrenom moći, ako bude potrebno, kako bi se zaustavio i uništio neprijatelj", navodi se u priopćenju. Rijeka Neman čini dio granice između Litve i ruske eksklave Kalinjingrad. Duga je 930 kilometara i teče od Bjelorusije preko Litve, a zatim se ulijeva u Sjeverno more.

"Zmajevi zubi" koriste se za usporavanje tenkova i ostavljanje vozila ranjivima na napade neprijatelja. Prvi put su korišteni tijekom Drugog svjetskog rata, a izrađeni su od armiranog betona.

Fotografije osvijetljenog mosta preko rijeke Neman prikazuju desetke trokutastih betonskih blokova koji blokiraju cestu.

"Preventivna mjera"

Izvještaji navode da su također postavljene mine, strojnice, bodljikava žica i metalne prepreke. "Ovo je preventivni korak za osiguranje učinkovitije obrane", objavilo je litvansko ministarstvo obrane.

Otkad je Kremlj napao Ukrajinu 2022. godine, granica između Kalinjingrada, Poljske i Litve postala je jedna od najutvrđenijih u Europi.
 


Prošlog mjeseca Litva je također postavila "zmajeve zube" na most kraljice Louise, izgrađen 1907. godine, koji prelazi rijeku Neman i povezuje ruski grad Sovetsk u Kalinjingradskoj regiji s litvanskim selom Panemunė.

Laurynas Kasčiūnas, ministar obrane Litve, rekao je ovaj tjedan da je postavljanje "zmajevih zuba" dio obrambenih mjera na svim litvanskim mostovima. "Neki mostovi će biti utvrđeni, a drugi će biti pripremljeni za rušenje", izjavio je.

Ostale zemlje EU i NATO-a koje graniče s Rusijom i Bjelorusijom uložile su milijune u jačanje svojih granica. Najopsežniji je poljski program pod nazivom "Istočni štit", koji će koštati oko 1.8 milijardi funti, a djelomično ga financira EU.