Deseta partija završila je podjelom boda poslije maratonske borbe u završnici u 65. potezu.
Carlsen je tako postao 20. svjetski prvak u povijesti šaha. Pobjeda Carlsena apsolutno je zaslužena, a došla je kao posljedica njegove sjajne pripremljenosti i superiorne igre u završnicama.
Carlsen je rođen 30. studenoga 1990. u norveškom Tonsbergu. Otac ga je naučio igrati šah kad je imao pet godina, ali u početku nije pokazivao veći interes. Tek kad mu je u ruke došla knjiga Pronađi plan Benta Larsena počeo je satima istraživati različite pozicije, proučavati partije starih majstora i otkrivati tajne taktičke igre.
Već s osam godina imao je zapažen nastup u najmlađoj kategoriji norveškog prvenstva, a isticao se izvanrednom memorijom. Možda presudan utjecaj u njegovu razvoju imali su njegov prvi trener norveški velemajstor Simen Agdestein, te nekadašnji prvak Norveške međunarodni majstor Torbjorn Ringdal Hansen. Uz njihovu pomoć Magnus Carlsen je razvio agresivan stil i nikada se nije ustručavao žrtvovati materijal za aktivnu igru. Paralelno je usavršio i tehniku igre, tako da je izrastao u jednog od najboljih poznavatelja završnica u povijesti šaha. Jedan od njegovih posljednjih trenera legendarni svjetski prvak Gari Kasparov, rekao je da je po kvaliteti i načinu igre Carlsen kombinacija Anatolija Karpova i Roberta Fischera.
Carlsen je strelovito napredovao. S nepunih 13 godina postao je međunarodni majstor, a sa 13 godina i 5 mjeseci postao je drugi najmlađi velemajstor u povijesti šaha. Na sve svjetske naslovnice probio se pobjedom na C-turniru u Wijk aan Zeeu 2004. s briljantnim učinkom od 10,5 bodova iz 13 partija. Slijedili su uspjesi na brojnim turnirima, koji su ga lansirali u sam vrh svjetskog šaha.
Godinu dana kasnije postao je najmlađi kandidat za svjetskog prvaka u povijesti šaha, a neprekidni uspon na svjetskoj ranglisti zaključio je probojem na prvo mjesto s rekordnim rejtingom od 2872 boda. Anandov izazivač postao je pobjednikom na dvokružnom Turniru kandidata odigranom u ožujku ove godine u Londonu, a u pripremama za taj turnir i dvoboj s Anandom važnu ulogu odigrao je danski velemajstor Peter Heine Nielsen, koji je u veljači napustio Anandov tabor i priključio se Carlsenovom stručnom štabu.
Prije dvoboja s Anandom, zbog rejtinga većeg čak za 92 boda slovio je za velikog favorita, iako je imao hipoteku u izrazito lošoj bilanci međusobnih susreta. Od 29 odigranih partija dobio je samo 3, remizirao ih je 20, a 6 izgubio. Uvjerljivom trijumfom u Chennaiju sa 6,5-3,5 (+3 =7 0) izjednačio je omjer u pobjedama na 6-6.
Magnus Carlsen novi svjetski šahovski prvak
23.11.2013 12:54
Objavio:Uredništvo
Komentari:0