Njemački kancelar Friedrich Merz najavio je pojačani pritisak na vlade Mađarske i Slovačke zbog njihovog stava prema Rusiji. To se, kako piše UNN, posebno odnosi na njihovu ulogu odugovlačenja u pitanjima EU sankcija protiv Ruske Federacije.

"Nećemo moći izbjeći sukob s Mađarskom i Slovačkom ako nastavimo ići ovim putem", rekao je na Europskom forumu svjetske drame.

Istovremeno, Merz je naglasio da Europska unija ne može dopustiti da odluke cijele Unije ovise o maloj manjini da bi zatim istaknuo da EU ima instrumente utjecaja - od postupaka zbog kršenja vladavine prava do obustave financiranja iz europskih fondova.

Prošlog tjedna, kako se navodi, Merz je osobno razgovarao s mađarskim premijerom Viktorom Orbanom.

Mađarsko i slovačko odugovlačenje

Podsjetimo, Mađarska i Slovačka posljednjih mjeseci sustavno usporavaju i otežavaju proces donošenja i produženja sankcija Europske unije protiv Rusije, koristeći mehanizam veta i postavljajući dodatne zahtjeve Bruxellesu.

Mađarski premijer Viktor Orban više puta je blokirao ili prijetio blokadom produženja sankcija, tražeći ustupke poput ponovnog otvaranja ukrajinskih plinovoda za ruski plin, dok je slovački premijer Robert Fico upozoravao na posljedice po energetsku sigurnost obje zemlje.

"Orbán je svjesno izabrao izolaciju i put 'neliberalne demokracije', suprotan interesima EU i u konačnici samoj Mađarskoj", rekao je jedan europski diplomat. "Dobio je mnogo prilika za suradnju, ali ih je sve odbacio. Sigurnost Europe preozbiljna je stvar da bi ovisila o jednoj osobi koja stvari vidi potpuno suprotno od svih ostalih."

Kompromisi i ustupci

U gotovo svakom ciklusu produženja sankcija, Mađarska i Slovačka zahtijevaju uklanjanje pojedinih imena s crne liste ili traže jamstva vezana uz opskrbu energentima, što je rezultiralo kompromisima i ustupcima drugih članica EU-a.

Zbog ovakvog ponašanja, dio europskih država i institucija razmatra pravne i političke načine zaobilaženja veta Mađarske i Slovačke, uključujući nacionalizaciju sankcija ili promjenu pravila odlučivanja unutar EU-a.