Četvorica migranata iz Afganistana, koji su u veljači prošle godine ilegalno ušli u Hrvatsku, odlučili su se sami vratiti u Bosnu i Hercegovinu, gdje su prethodno boravili u migrantskom kampu. Razlog povratka bile su financijske poteškoće s kojima su se suočili tijekom boravka u Hrvatskoj. Ovaj slučaj završio je i sudskim postupkom protiv vozača koji ih je prevozio, no on je na kraju oslobođen optužbi.

Migrantima Hrvatska bila preskupa, odlučili se vratiti u BiH

Prema presudi Općinskog suda u Karlovcu, četvorica Afganistanaca - Ikram Khan, Jamal Khan, Samer Khan i Baser Sarvary - ilegalno su ušli u Hrvatsku 1. veljače 2023. godine. Nakon što su neko vrijeme proveli u Zagrebu i Rijeci, odlučili su se vratiti u BiH. Kako proizlazi iz sudskog spisa, financijski uvjeti u Hrvatskoj bili su im preteški, a povratak u migrantski kamp u Bihaću smatrali su boljim rješenjem.

"Boravili su u Rijeci tri tjedna, a zbog teške financijske situacije autobusom su se vratili u Zagreb, gdje su noćili po željezničkim stanicama i kolodvorima te donijeli odluku da se vrate u BiH i tamo smjeste u migrantski kamp", stoji u presudi.

Kako bi stigli bliže granici, na autobusnom kolodvoru u Zagrebu zaustavili su taksi koji ih je trebao prevesti prema Plitvičkim jezerima. Za vožnju su vozaču dali 110 eura.

Vozač taksija oslobođen optužbi

Migrante je prevozio Miro C., vozač u srednjim dvadesetim godinama koji je danas konobar u jednom zagrebačkom restoranu. Tada je radio preko aplikacije Bolt, ali je povremeno primao i vožnje izvan sustava aplikacije. Policija ga je uhitila u mjestu Grabovac, nedaleko od Plitvičkih jezera, a optužen je za pomaganje ilegalnim migrantima u nezakonitom boravku i tranzitu kroz Hrvatsku.

Taksist se na sudu branio tvrdnjom da nije znao da su njegovi putnici ilegalni migranti.

"Primijetio sam da nisu Hrvati, ali nisam mogao znati da su ilegalno u zemlji. Uzeli su taksi na autobusnom kolodvoru i pokazali mi na mobitelu gdje žele ići", izjavio je tijekom postupka.

Dodao je kako nisu naručili vožnju preko aplikacije, nego su mu platili u gotovini. "Pokušao sam im objasniti kako da naruče vožnju preko aplikacije, ali nisu razumjeli. Na kraju su mi dali 110 eura", rekao je taksist.

Sud je prihvatio njegovu obranu te zaključio da nije dokazano da je znao kako su njegovi putnici ilegalni migranti. "Sud je prihvatio obranu okrivljenika kao životno moguću da u kritičnom trenutku nije znao da se radi o ilegalnim migrantima", navedeno je u presudi.

Povratak u BiH umjesto odlaska na Zapad

Iz sudskog spisa jasno proizlazi da migranti nisu planirali nastavak puta prema zapadnoj Europi, nego su namjeravali nezakonito prijeći granicu s BiH i vratiti se u Bihać.

Policija ih je zaustavila tijekom vožnje i prijavila vozača, no sud je utvrdio da vozač taksija nije imao saznanja da su migranti, koje je prevozio nazad prema BiH, u Hrvatskoj boravili ilegalno.