Po podacima iz Godišnjeg pregleda financija u nogometu konzultantsko-revizorske tvrtke Deloitte, gotovo polovicu tog prihoda (9,3 mlrd. eura) ostvarili su klubovi pet najvećih europskih liga engleske Premier lige, njemačke Bundeslige, španjolske Primere, talijanske Serie A i francuske Lige 1.
Engleska Premier liga zadržala je vodeću poziciju, zahvaljujući ostvarenih 2,9 milijarde eura prihoda, koji su u odnosu na prošlu sezonu narasli za 16 posto, pa je Premier liga u ovoj sezoni pretekla njemačku Bundesligu za 1 mlrd. eura. S druge strane, prihodi koje je ostvarila Bundesliga su u velikoj mjeri dolazili od sponzorstava, što ukazuje na snagu njemačkog gospodarstva.
Španjolska liga ostala je izrazito polarizirana jer su dva su najveća kluba, Real Madrid i Barcelona, ostvarila 56 posto (1 mlrd. eura) ukupnih prihoda čitave lige, dok su talijanski klubovi i dalje ovisni o prihodima od TV emitiranja, koji iznose čak 59 posto (0,9 mlrd. eura) prihoda koje je ostvarila liga. U slučaju klubova francuske Lige 1, prihodi od utakmica ostali su slaba strana, jer su u sezoni 2011/12. oni činili svega 11 posto ukupnih prihoda koje su ostvarili klubovi Lige 1.
U ostatku Europe prednjači ruska prva liga, s ostvarenih 636 mil. eura, Turska (444 mil. eura), i Nizozemska (434 mil. eura).
Petu godinu za redom klubovi Bundeslige i Premier lige bili su jedini klubovi velike petorke koji su u ostvarili operativnu dobit. Ona je u slučaju Bundeslige iznosila 190 mil. eura, dok je u slučaju Premier lige iznosila 121 mil. eura. Iako su svi klubovi lige velike petorke zabilježili povećanje plaća u 2011/2012., taj rast je bio sporiji od rasta prihoda.
Omjer honorara i prihoda u slučaju Real Madrida i Barcelone smanjio se na 47 posto. S druge strane, ovaj se omjer kod ostalih 18 klubova Primere, koji su ujedno nedavno bili u financijskim problemima, povećao na zabrinjavajućih 77 posto. Ipak, najviši omjer honorara i prihoda bilježe klubovi talijanske Serije A.
On je u prošloj sezoni iznosio 75%. Ovi su klubovi ujedno pretrpjeli i najveće operativne gubitke, koji su iznosili 160 mil. eura te su nastavili trend smanjenja profitabilnosti. Iako su gubici zabilježeni i u Francuskoj (67 mil. eura), oni predstavljaju značajno poboljšanje u odnosu na prošlu sezonu.
Nema krize za nogomet, zarađeno 19,4 mlrd. eura
14.06.2013 08:33
Objavio:Uredništvo
Komentari:0