Prikupljanje vrše članovi KUD-a „Hrvatska sloga“, sekcije Civitas Srednje škole Prozor a sve pod vodstvom prof. Zorana Stojanović uz stručnu podršku prof. Tea Turalija iz Kupresa.
Cilj ovog projekta je zabilježiti sve živuće osobe koje imaju sicanje kako bi se otrgnulo od zaborava i izradila jedna svojevrsna monografija. Prvo prikupljanje započelo je na Gračacu 29. travnja 2012. uz podršku župe Gračac, članova HAKUD „Donja Rama“. U narednih nekoliko mjeseci očekivati je kako će biti prikupljene sve potrebne informacije i izvršeno fotografiranje. Da bi se što uspješnije provela akcija prikupljanja potrebna je potpora zajednice, a o načinima potpore uskoro ćemo obavijestiti uključivši i one osobe koje više ne žive na području Rame.
Sicanje je specifičan običaj za katolike u Bosni i Hercegovini s posebnim naglaskom na područja Središnje Bosne i Posavine. Rama kao područje, koje je ne samo političkom nego i crkvenom hijerarhijom vezano za Bosnu, veoma je zanimljivo u izradi sicanih obilježja kod žena.
Tradicija sicanja nije bila samo pomodarstvo za svoje vremensko razdoblje nego biljeg koji prenosi poruku prethodnih generacija na nove naraštaje o vjerskom, ali i posebnom identitetu koji se susreće prije dolaska Turske vlasti u Bosnu!
Vjerodostojan primjer je oblik sicanja koji je zabilježen na Gračacu i uklesani stilizirani križ na stećku na lokalitetu Banj Brdo koje se nalazi iznad kanjona Rame. Ovo nije slučajnost! Prosudite sami!
Tekst i foto: Zoran Stojanović, prof.
Misa u crkvi koja se uređuje
Križ na rukama
Križ na stećku Banj Brdo
Križ - Banj Brdo