Povijesni dan u Bundestagu, odnosno prvi put da kandidat za kancelara nije izabran u prvom krugu glasanja, izazvao je brze reakcije njemačkog tiska.

Friedrich Merz, lider demokršćana (CDU), dobio je 310 glasova, a za izbor mu je trebalo 316. I to unatoč tome što budući koalicijski partneri CDU/CSU i SPD imaju 328 zastupnika koji su, kako je priopćeno, svi bili nazočni na sjednici Bundestaga.

Tko se suzdržao, nije glasao ili je glasao protiv – nije poznato. O razlozima se zasad samo nagađa, piše DW.

„Osamnaest buntovnika", piše list Handelsblatt i navodi da su stranke koje su željele formirati novu vladu sada u stanju šoka. List naglašava da se one moraju iz njega izvući prije nove runde glasanja.

Süddeutsche Zeitung pak ocjenjuje da je, čak i ako se stranačka disciplina uspostavi i Merz bude izabran u drugom krugu, kandidat za kancelara „već sada poljuljan".

Još oštriji je tjednik Die Zeit koji već u naslovu piše: „Ovo je čista blamaža". „Vlastiti redovi su srušili Merza i ostavili za sobom kaos. To je neodgovorno. Ova negativna epizoda zauvijek će mu ostati na teret."

„Neodgovorno ostavljanje na cjedilu"

Nordkurier komentira da su neki zastupnici demokršćana ili socijaldemokrata „torpedirali svog budućeg kancelara već pri samom izboru – iz osobnih razloga ili zbog stranačkih igara moći". „A upravo to našoj zemlji sada ne treba. Neodgovorno je ostaviti novog kancelara na cjedilu u ovako napetoj unutarnjoj i vanjskopolitičkoj situaciji", stoji u komentaru.

Dodaje se da za protivljenje Merzu postoje dobri argumenti, ali da bi mu čak i protivnici trebali poželjeti da što prije preuzme vladu – umjesto da država ulazi u novu igru živaca.

Za ljevičarski tjednik Freitag odlična je vijest što Merz nije glatko zasjeo u Ured kancelara. Komentator je uvjeren da su „buntovnici" došli iz redova socijaldemokrata – u znak prosvjeda zbog prijašnjeg zajedničkog glasanja Merzovih demokršćana i krajnje desnog AfD-a o migracijskoj politici.

„Prokockano povjerenje"

General-Anzeiger iz Bonna piše o „super-kolapsu" Friedricha Merza. „Pokazalo se da je predsjednik CDU-a posljednjih tjedana prokockao više povjerenja nego što su on i stranka pretpostavljali."

Berlinski Morgenpost govori o „crnom danu", „katastrofi za političku stabilnost zemlje" i „ugroženom ugledu Njemačke u Europi" – kako za koaliciju, tako i za samog Merza.

„AfD zlurado stoji pokraj ove gomile ruševina. Neprijatelji većine iz demokratskog centra s podsmijehom gledaju na Merzov poraz."

„Vjerojatno će crno-crvena koalicija ipak doći na vlast. Sve drugo značilo bi državnu krizu. No atmosfera je već zatrovana, nepovjerenje posijano. Ako Merz bude izabran za kancelara, bit će ozbiljno oslabljen. O stabilnosti više nema govora", zaključuje Morgenpost.