U Nacionalnoj zdravstvenoj službi (NHS) u Engleskoj odsad je dostupan novi lijek koji može usporiti napredovanje jednog od najčešćih oblika uznapredovalog raka dojke. Riječ je o ciljanoj terapiji pod nazivom capivasertib, a prve analize pokazuju da bi od nje moglo imati koristi oko 3000 žena godišnje, javlja BBC.

Odobrenje za korištenje capivasertiba u NHS-u dala je engleska agencija za procjenu lijekova, nakon što je kliničko ispitivanje pokazalo da lijek može usporiti rast bolesti i smanjiti tumore kod gotovo četvrtine oboljelih.

Što je capivasertib i kako djeluje?

Capivasertib pripada skupini tzv. ciljanih terapija. Njegovo djelovanje temelji se na blokiranju molekule AKT, proteina koji igra ključnu ulogu u rastu stanica raka. Znanstvenici su na razvoju ovog lijeka radili više od 20 godina, a sad ga nazivaju "najučinkovitijim lijekom koji su dosad vidjeli za uznapredovali rak".

U kliničkom ispitivanju provedenom na 708 žena, kombinacija capivasertiba i hormonske terapije udvostručila je vrijeme potrebno da se bolest ponovno aktivira – s 3.6 na 7.3 mjeseca. Tumori su se smanjili kod 23 posto pacijentica, a lijek je odgodio potrebu za kemoterapijom, koja mnogima izaziva strah zbog nuspojava.

"Capivasertib može djelovati mjesecima, a kod nekih pacijentica i godinama", rekao je prof. Nick Turner, vodeći istraživač i onkolog iz Instituta za istraživanje raka i bolnice Royal Marsden.

"Osjećaš se dobro i planiraš budućnost"

Linda Kelly (67), strastvena vrtlarica koja tjedno biciklira više od 90 kilometara i prakticira pilates, živi s rakom dojke koji se proširio na kosti i stijenku prsa. Ipak, zahvaljujući capivasertibu, vodi aktivan život i kaže da se "osjeća kao da uopće nema rak".

"Ovaj lijek mi je dao gotovo četiri godine dodatnog vremena", rekla je Linda pa dodala: "Osjećaš se dovoljno dobro da planiraš budućnost i da u tim planovima i uživaš."

Nakon pozitivnog odgovora na terapiju ona i suprug planiraju putovati.

Lijek nije za sve, ali može promijeniti život mnogima

Capivasertib je prikladan za oboljele koje imaju određene genetske mutacije, prisutne kod otprilike polovice žena s hormonski ovisnim metastatskim rakom dojke – najčešćim oblikom ove bolesti, koji raste pod utjecajem estrogena.

"Ovo je dodatna opcija za one kojima se bolest vratila unatoč hormonskoj terapiji", rekao je prof. Peter Johnson, klinički direktor za onkologiju u NHS-u.

Kritike zbog kašnjenja i apel za brže odobravanje

Unatoč pozitivnim rezultatima, proces odobravanja bio je spor – lijek je u početku bio odbijen, što je izazvalo frustracije među oboljelima i udrugama za borbu protiv raka.

"Drago nam je da capivasertib napokon dolazi do pacijentica i daje im dragocjeno vrijeme za ono što im je u životu najvažnije", poručila je Claire Rowney iz udruge Breast Cancer Now. "Ali ovaj lijek je bio neopravdano dugo nedostupan. Takva odgađanja su neprihvatljiva."

Rowney je pozvala zdravstvene vlasti da osiguraju brzo genetsko testiranje kako bi one kojima lijek može pomoći do njega došle bez dodatnog čekanja te dodala da bi i Škotska trebala hitno odobriti financiranje, kako bi sve pacijentice u Velikoj Britaniji imale jednak pristup.