Šprice, elektrošokeri i voki-tokiji bili su u prtljazi saudijskog tima koji je poslan u Istanbul da ubije novinara Jamala Khashoggija, navodi danas dnevnik Sabah, blizak turskim vlastima, koji je objavio fotografije sadržaja kofera.
 
Objava fotografija uslijedila je dan nakon članka u New York Timesu koji prenosi sadržaj audiosnimke na kojoj jedan od počinitelja ubojstva nekome u telefonskom razgovoru govori da "kaže svom šefu" kako je operacija završena.

Ime "šefa" je nepoznato, ali prema listu, dužnosnici američkih obavještajnih službi ocjenjuju da je riječ o saudijskom prijestolonasljedniku, princu Mohammadu bin Salmanu.

Zadavljen, raskomadan pa otopljen u kiselini

Saudijski novinar Jamal Khashoggi, koji je bio u egzilu u Sjedinjenim Državama od 2017. godine, ubijen je 2. listopada u konzulatu svoje zemlje u Istanbulu. Prema turskom tužiteljstvu, on je zadavljen i zatim raskomadan.  

Ankara navodi da je tu operaciju provelo 15 osoba koje je poslala Saudijska Arabija te da su napustili Tursku isti dan kada su počinili zločin. Otputovali su kući dvama privatnim letovima i jednim redovnim, rekao je turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan.

Fotografije koje je objavio list Sabah odgovaraju skenu kofera osoba koje su otputovale privatnim letovima.

Prema provladinom dnevniku, u njima je bilo deset mobitela, pet voki-tokija, dvije šprice, dva elektrošokera, velike škare, uređaj za ometanje, tri velike klamerice i predmet koji sliči skalpelu.

Užasna audiosnimka

Erdogan, koji je optužio "najvišu razinu saudijske vlade" da je zapovjedila tu operaciju, potvrdio je u subotu postojanje audiosnimke ubojstva, koju je, kako je rekao, podijelio s Washingtonom, Rijadom, Parizom, Berlinom i Londonom.

"Ta snimka je užasna. Čak je i član saudijske obavještajne službe bio toliko šokiran kada ju je poslušao da je rekao: 'Ovaj mora da je bio na heroinu, samo netko tko uzima heroin bi to učinio.'"

Khashoggijevo ubojstvo izazvalo je šok i gnjev diljem svijeta, ali svjetske sile nisu poduzele konkretne akcije protiv Saudijske Arabije, najveće svjetske izvoznice nafte i pristaše planova Washingtona za obuzdavanje utjecaja Irana na Bliskom istoku.