Njemački strojari se rado opisuju kao srce njemačke industrije. Jer na kraju krajeve radi se o stručnjacima koji konstruiraju strojeve bez kojih bi bilo nemoguće proizvoditi ono po čemu je Njemačka poznata u cijelom svijetu: mašine u dijapazonu od automobila pa do zrakoplova.

Za industrijalce diljem svijeta ovog tjedna je u Hannoveru započeo najvažniji događaj godine, EMO na kojem preko 2.100 izlagača iz 43 zemlje predstavljaju svoja najnovija dostignuća na polju industrijskih i alatnih strojeva.

Izvozna lokomotiva

Na prvom mjestu po broju izlagača je naravno domaćin. "Njemačka je na samom vrhu", kaže ponosno Wilfried Schäfer, direktor Udruge njemačkih proizvođača alatnih strojeva koja ujedno i organizira ovaj sajam. Poduzeća koja se bave proizvodnjom, bilo da se radi o robi široke potrošnje, automobilima, energetskoj ili medicinskoj tehnici, se diljem svijeta nalaze pred istim izazovima: kako proizvoditi što kvalitetnije i cijenom prihvatljivije proizvode uz istodobnu štednju energije.

"Smart Factory"

U posljednje vrijeme je od posebne važnosti energetska učinkovitost alatnih strojeva. "Otprilike dvije trećine energije trošimo na to da strojeve držimo u pogonu. Bit će veliki uspjeh ako nam pođe za rukom barem mala ušteda ove ogromne količine energije", kaže Berend Denkena, profesor na Institutu za alatnu tehniku pri Sveučilištu u Hannoveru.

No danas više nije dovoljno proizvoditi štedljive strojeve. Mušterije iz industrije očekuju sveobuhvatna rješenja koja bi ujedinila i osamostalila proizvodne procese. "Smart Factory" glasi čarobna formula koja je ovogodišnjem sajmu u Hannoveru tema broj jedan.

Pokazatelj stanja u gospodarstvu

Trenutno se služimo tehnologijama koje su svoju primjenu već pronašle u sektoru robe široke potrošnje. Dakle mi povezujemo komponente, svaki dio je potpuno samostalan ali može komunicirati s drugim strojevima. To donosi potpuno novi koncept i omogućava nam fleksibilnost koja nam je u industriji prijeko potrebna", objašnjava Detlef Zühlke iz Njemačkog centra za istraživanje umjetne inteligencije u Karlsruheu.

U razvoju koncepta "Smart Factory" je Njemačka otišla dalje od ostalih strojarskih velesila poput Kine ili Japana. "Mi smo bez dvojbe vodeći na ovom polju ali ni druge nacije ne spavaju. Južna Koreja je nedavno pokrenula sličan istraživački projekt", kaže Zühlke. Strojari se nadaju da će sljedeća godina donijeti poboljšanje na tržištu.

Trend pokazuje porast potražnje što je dobro i za cjelokupno gospodarstvo. Strojogradnja se još uvijek doživljava kao pokazatelj gospodarskih kretanja iz koje se moglo očitati i kako ide ostatku industrije.