Premijer Republike Hrvatske Andrej Plenković poručio je  iz Mostara kako je njegova zemlja ozbiljno zabrinuta zbog političke krize u Bosni i Hercegovini, naglasivši potrebu očuvanja stabilnosti i nastavka europskog puta BiH.

Vraćanje povjerenja

''Želimo ubrzanje europskog puta BiH. Komisija Ursule von der Leyen ima ambiciju ostvariti veće iskorake u procesu proširenja, što uključuje i BiH. Do kraja mandata Komisije, 2029. godine, očekuje se proširenje, a BiH ne smije izgubiti tempo – ni reformski, ni institucionalni'', rekao je Plenković.

Izrazio je nadu da će domaći akteri kroz kompromis i konsenzus uspjeti ispuniti preostale uvjete EU-a, uključujući i imenovanje glavnog pregovarača, kako bi se otvorili pristupni pregovori.

Govoreći o pitanju izmjena Izbornog zakona BiH, Plenković je istaknuo kako ''legitimno političko predstavljanje'' nije stvar pregovora te da je ključ povjerenje među narodima koje se, kako kaže, mora očitovati i na izborima.

Od Izbornog zakona se neće odustati

''Ne možemo imati povjerenje ako ono nije utemeljeno na poštovanju, a poštovanje se ogleda kroz izbor legitimnih predstavnika. Situacija da Hrvate četiri puta frustrira izbor člana Predsjedništva, to nije dobar recept'', dodao je Plenković.

Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović najavio je da njegova stranka neće odustati od prijedloga izmjena Izbornog zakona, koji bi, kako tvrdi, trebao osigurati legitimno predstavljanje Hrvata. Najavio je skoro zakazivanje nove sjednice Doma naroda BiH, nakon što je prethodna blokirana.

''Ponudili smo rješenje koje nije ni došlo na dnevni red. Sjednica će se vrlo brzo održati s istim točkama. Veselilo bi me kada bi kolege koje se protive da Bošnjaci biraju hrvatskog člana Predsjedništva ponudile alternativu. Blokade nisu rješenje, osobito ne u ovom trenutku'', zaključio je Čović.

Bljesak.info