Države članice Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda radit će na izjavi o Siriji u narednim danima, rekli su američki i ruski diplomati jučer, nakon sastanka iza zatvorenih vrata posvećenom pobunjeničkom zauzimanju glavnog grada Damaska ​​i protjerivanju predsjednika Bašara al-Assada.

"Vijeće je, mislim, bilo više-manje ujedinjeno oko potrebe očuvanja teritorijalnog integriteta i jedinstva Sirije, kako bi se osigurala zaštita civila i da humanitarna pomoć stiže potrebitom stanovništvu", rekao je ruski veleposlanik pri UN-u Vasilij Nebenzia novinarima nakon sastanka 15-ročlanog tijela UN-a.

"Nevjerojatan trenutak za sirijski narod"

Zamjenik američkog veleposlanika Robert Wood potvrdio je da je većina članova govorila o tim pitanjima i rekao novinarima da će Vijeće raditi na izjavi. Sjedinjene Države predsjedaju Vijećem u prosincu.

"Ovo je nevjerojatan trenutak za sirijski narod", rekao je Wood. "Sada smo stvarno usredotočeni da pokušamo vidjeti kamo ide situacija. Može li u Siriji postojati vladajuća vlast koja poštuje prava i dostojanstvo sirijskog stanovništva?"

Sirijski veleposlanik pri UN-u Koussay Aldahhak rekao je novinarima ispred Vijeća da su njegova misija i sva veleposlanstva Sirije u inozemstvu primili upute da nastave raditi svoj posao i održavati državne institucije tijekom prijelaznog razdoblja.

"Sada čekamo novu vladu, ali u međuvremenu nastavljamo sa sadašnjom i vodstvom", rekao je, dodajući da je sirijski ministar vanjskih poslova Bassam Sabbagh, kojeg je imenovao Assad, još uvijek u Damasku.

"Mi smo uz sirijski narod. Nastavit ćemo braniti i raditi za sirijski narod. Stoga ćemo nastaviti s našim radom do daljnjega", rekao je novinarima ispred vijeća.

"Sirijci se raduju uspostavi države slobode, jednakosti, vladavine prava, demokracije, a mi ćemo se udružiti u naporima da obnovimo našu zemlju, da obnovimo ono što je uništeno i da ponovno izgradimo budućnost, bolju budućnost Sirije", rekao je.

"Svi su bili iznenađeni"

I Nebenzia i Wood govorili su o tome koliko su događaji u Siriji tijekom vikenda bili neočekivani.

"Svi su bili iznenađeni, svi, uključujući i članove Vijeća. Tako da moramo čekati, vidjeti i pratiti ... i procijeniti kako će se situacija razvijati", rekao je Nebenzia.

Rusija je diplomatski štitila svog saveznika Asada tijekom rata, ulažući više od desetak veta u Vijeću sigurnosti, u mnogim prilikama uz podršku Kine. Vijeće od 15 članova sastajalo se nekoliko puta mjesečno tijekom rata zbog političke i humanitarne situacije u Siriji i kemijskog oružja.

Kineski veleposlanik pri UN-u Fu Cong rekao je nakon sastanka Vijeća da se "situacija mora stabilizirati i mora postojati uključiv politički proces, a također ne bi trebalo doći do oživljavanja terorističkih snaga".

Pobunjeničku ofenzivu kojom je svrgnut Assad pokrenuo je Hayat Tahrir al-Sham (HTS). Ranije poznat kao Fronta al-Nusra, ta je skupina bila službeno krilo Al Kaide u Siriji do prekida veza 2016. Sankcioniralo ju je Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda.

Diplomati su rekli da nije bilo razgovora o skidanju HTS-a s liste sankcija.