U nastavku vam donosimo sedam savjeta za uspješniju komunikaciju.
1. Zapamtite da nije osobno već poslovno
Stephen Key, izumitelj, pisac i suosnivač tvrtke InventRight na svom primjeru pokazuje zašto je važno držati se tog načela. „Prije nekoliko godina sam tužio veliku kompaniju za igračke za koju sam mislio da je povrijedila moja prava na patentiranu tehnologiju. Gledajući iz današnje perspektive smatram kako bi spor riješili puno ranije da smo u njega ušli hladnih glava. Međutim, spor je postao emocionalan, a konflikt je nakon tri godine parničenja završio na federalnom sudu što je uzelo veliki danak od mene“, kaže Fry koji ističe kako nije dobro donositi odluke vruće glave. Radije razmislite i upitajte se je li ta odluka dobar potez ili rezultat uzrujanosti.
2. Telefonirajte
Pogreške u komunikaciji će vam se češće događati putem emaila nego telefona. Podizanjem slušalice i direktnim kontaktom ćete jasnom komunikacijom ojačati odnose između vas i sugovornika. „Često sam email poruke krivo protumačio. Kada je riječ o osjetljivim stvarima nemojte ih rješavati mailom već podignite slušalicu“, poručuje May.
3. Pritisnite „delete“
Ideja da svatko može pobijediti u diskusiji preko interneta je smiješna. Neki ljudi, iz različitih razloga, vole koristiti anonimnost interneta kako bi vrijeđali. „Trebalo mi je nekoliko godina da shvatim da je ignoriranje najbolji odgovor mrziteljima. Čak i kada ste mirni te pišete razumno oni će na, bilo što napišete, odgovoriti vrijeđanjem. Jednostavno previše ljudi uživa u podizanju tenzija. Ne odgovaranjem na provokacije iznenadit ćete se kako je neželjena diskusija zamrla“, kaže Fry i savjetuje da u konverzaciji uvijek zadržite smisao za humor.
4. Ne morate uvijek imati posljednju riječ
Ponekad je bolje biti nezamjećen. Vjerojatno vam zadavanje posljednjeg udarca pruža zadovoljstvo, ali nerijetko će vam protivnik vaš posljednji komentar uzeti za zlo i kasnije vam ga predbacivati. Taj kratak osjećaj zadovoljstva jednostavno nije vrijedan toga. „Iznenadilo me kada sam na televiziji čuo vlasnika Dallas Mavericksa Marka Cubana kako ismijava američku Službu za nadzor burzi nakon što je oslobođen optužbi za malverzacije na burzi. To mi se nije činilo kao pametan potez jer ako su ga ranije promatrali, promatraju ga i sada“, kaže Fry.
5. Prihvatite načelo da je ponekad manje zapravo više
Svi ste vjerojatno sudjelovali na sastancima gdje je netko postavio jednostavno pitanje, a voditelj sastanka je nepotrebno odužio odgovor. Zapamtite da se na većinu odgovora može odgovoriti kratko i jednostavno, na čemu će vam suradnici biti zahvalni. Činjenica je da vjerojatno sebe volite slušati više nego što to vole drugi.
6. Shvatite da je neka mišljenja bolje ostaviti neizrečenima
Naravno da svatko ima pravo na mišljenje, ali to ne znači da baš svako mišljenje moramo izreći. „Neki dan je Martha Stewart izjavila kako misli da blogeri nisu stručnjaci. U redu je ona ima mišljenje, ali mislim da je glupo kritizirati ljude koji joj pomažu u promociju njenog lifestyle brenda. Nisam siguran što je željela postići njihovim kritiziranjem, ali joj to sigurno neće pomoći u poslovanju jer su joj blogeri potrebni u promoviranju njenog brenda“, ističe Fry.
7. Prilagodite se neugodnoj tišini
Kada je riječ o vještini pregovaranja Fry kaže da je iz vlastitog iskustva naučio kako je najbolje ne govoriti prvi. „Nakon što sam nedvosmisleno objasnio svoje zahtjeve zašutim. Kada dođe do neugodne tišine primamljivo je reći nešto kako bi tišinu prekinuli, ali na taj način možete reći nešto nepromišljeno. Primjetio sam da osoba koja prva progovori najčešće gubi raspravu. Stoga samouvjereno kažite što želite i prisilite se da pričekate odgovor“, savjetuje Fry.