Iako vrijedi istaknuti da je usporedba izvedena uz usklađivanje pariteta kupovne moći, podaci pokazuju da je vrijednost robe i usluga koje proizvedu 'siromašne' ekonomije veća za 1,6 bilijuna dolara od onoga što proizvedu svjetski 'bogataši'.
Tržišta u razvoju imaju prilagođen BDP od 44,4 bilijuna dolara, dok razvijene zemlje proizvedu vrijednosti u iznosu od 42,8 bilijuna dolara na godišnjoj razini.
MMF među razvijene ekonomije svrstava 34 nacije - članice G7 (SAD, Britanija, Francuska, Njemačka, Italija, Kanada, Japan), ostale članice eurozone i četiri 'nedavno industrijalizirane azijske ekonomije' - Tajvan, Hongkong, Singapur i Južnu Koreju.
Preostalih 150 zemalja u svijetu se smatraju tržištima i ekonomijama u razvoju.
Usporedba nije obuhvatila dvije najveće svjetske ekonomije - SAD, koja se svrstava u napredne razvijene ekonomije i na drugoj strani Kinu, koja se svrstava među tržišta u razvoju.
Vrijedi istaknuti da osim što su brojčano jače, nerazvijene zemlje imaju i značajnu prednost u populaciji, pa su tako daleko iza 'bogataša' kada se govori o godišnjem proizvodu 'per capita'.
Bogate zemlje mogu se pohvaliti s godišnjim proizvodom od čak 41.369 dolara po glavi stanovnika, u usporedbi sa skromnih 7,415 u zemljama u razvoju.
Siromašni po prvi put 'bogatiji' od bogatih
29.08.2013 10:19
Objavio:Uredništvo
Komentari:0