Bespilotna svemirska letjelica X-37B, koju su Amerikanci lansirali u orbitu u ožujku prošle godine, vjerojatno služi za špijuniranje Kine – piše britanski časopis Spaceflight.
Pentagon je odbio komentirati tu tvrdnju, no amateri koji prate svemirske letjelice uočili su nevjerojatnu podudarnost putanje američke orbitalne letjelice s kineskom svemirskom postajom Tiangong 1, tzv. Nebeskom palačom (na slici). To navodi na zaključak da Amerikanci "snimaju" Kineze u svemiru.
Što se krije u spremniku? -
- Nadzor u svemiru posve je nova igra koju su omogućili novi senzori i detektori, za koje smatramo da ih koristi X-37B kako bi nadgledao razvoj kineske svemirske postaje - kaže David Baker, urednik časopisa Spaceflight, a prenosi beogradski Blic.
Američka letjelica koju je izradio Boeing izgleda kao mali svemirski brod i ima mogućnost "klizanja" prema dolje, kroz atmosferu, na isti način kako to mogu NASA-ine letjelice s ljudskom posadom koje su povučene iz upotrebe prošloga ljeta.
Dugačka je devet metara i ima spremnik veličine manjeg kombija. No, američke zračne snage nisu otkrile jkavnosti što se u tom spremniku nalazi.
Dodatnu sumnju u špijunsku misiju X-37B podgrijava i to što se ta letjelica nalazi u niskoj orbiti, na visini od otprilike 300 kilometara i s nagibom od 42,79 stupnjeva prema ekvatoru, neuobičajeno spram ostalih orbitalnih misija američke vojske. O podudarnosti putanje govori to da je Tiangong 1 lansiran u rujnu prošle godine pod nagibom od 42,78 stupnjeva i na približno istoj visini kao i američka letjelica.
Američke zračne snage kažu da njihova letjelica služi isključivo za testiranje nove tehnologije. Stručnjaci pak kažu da bi ta tehnologija koju Amerikanci ispituju u svemiru mogla biti ugrađena u špijunske satelite i da je vjerojatnije kako je "meta" Bliski istok, a ne Kina.
Prava meta je Bliski istok -
Orbitalni analitičar američkih zračnih snaga, Bryan Widen, uvjeren je da X-37B špijunira područje Bliskog istoka i Afganistana.
- Špijunira li Tiangong 1? Ne vjerujem. Mislim da je puka slučajnost što se njihove orbite na pojedinim točkama presijecaju. Ako bi SAD doista željele promatrati Tiangong 1, onda im za to ne treba X-37B jer već imaju dovoljno drugih sredstava - smatra Widen.
Špijunski rat u svemiru
06.01.2012 19:22
Objavio:Uredništvo
Komentari:0