Kako bi potvrdila svoje tvrdnje, Turska je objavila i radarsku snimku koja prikazuje putanju ruskog vojnog zrakoplova, piše RT.
#BREAKING Pentagon spox confirms Turkey warned Russian pilots repeatedly before shootdown, pilots did not respond pic.twitter.com/DiKUWmdPWn
— CNN Türk ENG (@CNNTURK_ENG) November 24, 2015
Turska tvrdi da je upozoravala vojni zrakoplov koji je letio nad njezinim zračnim prostorom i to čak 10 puta u 5 minuta, prije nego je F-16 ispalio raketu. No, prema informacijama zračnog centra Ankare, zrakoplov je nedozvoljeno prelazio turski prostor točno 17 sekundi, prije nego je na njega pucano.
Turkey's statement: Claims Russia violated airspace for just "17 seconds" with very slow 243 miles/hour jet. pic.twitter.com/knhdy0RWIA
— WikiLeaks (@wikileaks) November 24, 2015
Ruski ministar obrane tvrdi da Turska na niti jedan način nije upozorila zrakoplov prije njegova rušenja.
Nadalje, objektivni kontrolni podaci koje je objavilo rusko Ministarstvo pokazuju da ruski Su-24 nikada nije ušao u turski zračni prostor - te da je zapravo oboren iznad teritorija Sirije, četiri kilometra od turske granice.
#SYRIA #Rudskoy Objective monitoring data confirmed no attempts of Turkish plane to establish communication or visual contact with Rus crew
— Минобороны России (@mod_russia) November 24, 2015
Prema tim podacima izgleda da je upravo turski F-16 taj koji je prekršio međunarodno pravo i ušao u tuđi zračni prostor, točnije sirijski zračni prostor kada je ciljao na ruski vojni bombarder.
Ukoliko se usporede podaci koje je iznijela Turska s podacima Rusije može se zaključiti kako Su-24, čak i da je na trenutak ušao u turski zračni prostor, nije mogao biti upozoren 10 puta.
Štoviše, mjesto na kojem je navodno prešao u turski zračni prostor širok je tek 2.5 kilometara što bi zrakoplov tog tipa, s maksimalnom brzinom od 1.600 kilometara na sat, prošao za svega nekoliko sekundi. S obzirom da se nalazio na visini od 6.000 metara, da bi ga se naciljalo bilo je potrebno puno više vremena od onog kojeg je zrakoplov proveo na turskom nebu.
Ruski mediji svemu ovome dodaju i da zbog jakih vjetrova, ruski vojni zrakoplovi, prilikom polijetanja iz vojne baze u Latakiji, ponekad nakratko moraju proći kroz Turski zračni prostor. Zbog jakih vjetrova, zrakoplovi ne mogu u bazu sletjeti sa svih strana, stoga ponekad ulaze na prostor Turske kako bi mogli sletjeti, što je svima jako dobro poznata stvar.
'Ovaj incident smatram provokacijom specijalnih snaga NATO-a. Sve članice koalicije uključene su u ovaj slučaj. NATO je zabrinut zbog uspjeha ruskih vojnih snaga u Siriji i želi diskreditirati ruski način ratovanja', rekao je Franz Klintsevich, zamjenik predsjednika ruskog Odbora vijeća za obranu i sigurnost.
'Nekoliko predstavnika zemalja članica NATO saveza na turske optužbe i izjave reagiralo je s velikim oprezom', rekao je neimenovani izvor koji tvrdi da nekoliko sudionika vjeruje da je Su-24 srušen iznad sirijskog zračnog prostora. Također dodaje da turske zračne snage nisu upozorile ruski vojni zrakoplov 10 puta, kako tvrdi Ankara, već samo 2 puta.
Na kraju krajeva, i Turska i Rusija na tom se području bore protiv zajedničkog neprijatelja - Islamske države. No izgleda da antiteroristička koalicija predvođena SAD-om ima drugačija mjerila u odnosu prema različitim državama. Tako su nedavno, prilikom napada na položaje ISIS-a neprijatelje upozorili čak 45 minuta prije zračnih napada, s Rusijom to nije bio slučaj.
Prilikom rušenja turskog ratnog zrakoplova od strane Sirije u lipnju 2012. godine, turski predsjednik Ergogan kritizirao je napad kazavši da 'čak i da je zrakoplov bio na njihovom teritoriju nekoliko sekundi, nije bilo razloga za rušenje. Bilo je jasno da taj zrakoplov nije imao zle namjere, no svejedno je srušen'.
Kao odgovor na rušenje zrakoplova, Turska se prezentirala kao strpljiva te nije reagirala. Prema navodima turskog Generalnog štaba od incidenta koji se dogodio 2012. godine Turska je samo te godine 'poštedjela' 114 ratna zrakoplova koji su ušli na njezin zračni prostor.
Classified US cable: Turkey violating Greek airspace 40 times a day https://t.co/iboxOyFJIw pic.twitter.com/YKFmyJZkSf
— WikiLeaks (@wikileaks) November 24, 2015
Kad govorimo o kršenju zračnog prostora, Turska ima itekako debeli dosje. Prema dokumentima WikiLeaksa Turska je povrijedila zračni prostor Grčke čak 40 puta u 2005. godini.
No iz nekog razloga, Ankara je ovog puta odlučila preuzeti stvari u svoje ruke i upotrijebiti silu. Srušila je ruski zrakoplov zbog činjenice da se u njezinom zračnom prostoru nalazio tek nekoliko sekundi. (dnevnik.hr)