Industrijska proizvodnja u eurozoni zabilježila je godišnji pad veći od očekivanja. Tako je, nakon blagog rasta od 0,1% u studenom prošle godine, u prosincu zabilježen pad od 2% godišnje (očekivano -1,2).
Doprinos padu ovog pokazatelja u eurozoni imao je pad industrijske proizvodnje u Njemačkoj (-0,7% godišnje) kao najvećem gospodarstvu eurozone. Promatrajući prema vrstama proizvoda predvodi pad proizvodnje energije (-11,9% godišnje) te ju slijedi proizvodnja trajnih dobara s ostvarenim padom od 3,9% godišnje. Na mjesečnoj razini zabilježen je pad od 1,1%.
ZEW indeks investitorskog povjerenja, koji predviđa razvoj ekonomskih događanja u idućih 6 mjeseci, u eurozoni je iznosio -8,1 u veljači dok isti pokazatelj u Njemačkoj bilježi rast na najvišu razinu u posljednjih 10 mjeseci te je iznosio 5,4 (očekivano -11,8). Rast indeksa posljedica je rasta optimizma u oporavak globalnog gospodarstva. Indeks uvoznih cijena u SAD-u zabilježio je rast od 7,1% godišnje u siječnju (očekivano 7,2%). Na mjesečnoj razini ostvaren je rast od 0,3% što predstavlja rast drugi mjesec za redom.
Tržište nije osobito reagiralo na spuštanje rejtinga (Moody´s) europskih država budući da je takav potez bio i očekivan nakon prethodnih korekcija drugih rejting agencija. Prinosi njemačkih i američkih obveznica nisu se bitnije promijenili na dnevnoj razini, a mahom su bili određeni jučerašnjim ekonomskim objavama (iznadočekivani ZEW u Njemačkoj, ali i podbačaj trgovine na malo u SAD-u).
Talijanska izdanja obveznica realizirana su uz niže prinose pa je primjerice obveznica dospijeća 2014. realizirana uz prosječan prinos od 3,41% (zamjetno niže od izdanja istog dospijeća polovicom siječnja kada je prinos iznosio 4,83%). Za razliku od Italije, Španjolska i Portugalska izdanja bilježe pad cijena. Kasno poslijepodne odgođen je i sastanak ministara financija eurozone na kojem se očekivala odluka o odobravanju sredstava pomoći Grčkoj. Razloge treba tražiti i u nezadovoljstvu Trojke glede Grčkog ispunjavanja zadanih uvjeta od strane EU, prenose RBA analitičari.
Svjetsko tržište: Neočekivani pad industrijske proizvodnje u eurozoni, svi ponovno zabrinuti zbog Grčke…
15.02.2012 12:20
Objavio:Uredništvo
Komentari:0