Tajvanska obalna straža jutros je presrela i zaplijenila kineski teretni brod koji je uhvaćen u trenutku rezanja podmorskog komunikacijskog kabela uz zapadnu obalu Tajvana, objavile su vlasti. Ovo je prvi takav slučaj otkako je Tajvan pojačao nadzor nad kineskom "flotom u sjeni", za koju sumnja da sudjeluje u hibridnim operacijama Pekinga.

Obalna straža je potvrdila da je zadržala brod, ali još nije jasno je li kabel namjerno presječen. Ipak, navode kako "ne može biti isključena mogućnost da se radi o kineskom sivozonskom uznemiravanju" - taktici koja uključuje agresivne poteze ispod praga otvorenog sukoba.

Niz sličnih incidenata proteklih mjeseci

Posljednjih mjeseci zabilježeno je više slučajeva oštećenja podmorskih kabela, a u nekima su sudjelovali kineski i ruski teretni brodovi, uključujući incidente u Baltičkom moru. U studenom je kineski teretni brod prešao preko dva podatkovna kabela u Baltičkom moru u vrijeme kada su bili presječeni.

U listopadu prošle godine brod registriran u Hong Kongu bio je lociran u blizini oštećenog plinovoda i komunikacijskog kabela. Početkom siječnja još jedan kineski brod sumnjičio se za oštećenje transpacifičkog kabela kod sjeverne obale Tajvana.

Zbog ovih incidenata tajvanska vlada je odlučila agresivnije pratiti i suzbijati aktivnosti kineskih plovila.

Brod pod lažnom zastavom, posada uhićena

Obalna straža priopćila je da je u utorak zadržani brod identificiran kao "Hong Tai 168", a plovio je pod togolanskom zastavom. Od subote navečer brod je kružio u blizini Tajnana, na jugozapadu Tajvana, samo pola nautičke milje od podmorskog kabela koji povezuje tajvanski otok Penghu s kopnom.

Nakon što su sedam puta poslali upozorili radiom, na što nije bilo odgovora, obalna straža je poslala patrolni brod. Po dolasku su vidjeli da je brod spustio sidro, no kad su mu se približili, počeo se kretati.

Gotovo istovremeno, državni operater Chunghwa Telecom prijavio je oštećenje podmorskog kabela.

Tajvan: To je brod flote iz sjene

Daljnja istraga otkrila je da brod koristi više različitih identiteta. Iako na trupu stoji natpis "Hong Tai 168", njegov automatski identifikacijski sustav (AIS) pokazao je ime "Hong Tai 58", a Tajvan ga već ima na crnoj listi "flote iz sjene".

Međutim, broj koji mu je dodijelila Međunarodna pomorska organizacija (IMO) pripada brodu Jinlong 389, registriranom u Hong Kongu i u vlasništvu kompanije Dongguan Jinlong Shipping Co.

Vlasti u Taipeiju već su ranije upozorile da Kina koristi komercijalne brodove za hibridne operacije kojima želi destabilizirati Tajvan. U odgovoru na prethodne incidente, Tajvan je u siječnju objavio crnu listu kineskih plovila, s planom pojačanog nadzora i presretanja kako bi se razotkrila i osujetila kineska "sjenovita flota".

Nakon što su tajvanski istražitelji potvrdili da je brod kineskog vlasništva, posada - koja je u potpunosti bila kineskog državljanstva - uhićena je i prevezena u luku, gdje će biti ispitana. Glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova Lin Jian izjavio je u utorak da nije upoznat s incidentom i da "on nije povezan s kineskom diplomacijom".